شیرخشک رژیمی برای یکسال ذخیره شد

به گزارش شاتر عکاسی، تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: کمبودی برای توزیع شیرخشک های رژیمی در کشور وجود ندارد و ذخیره سازی خوبی تا یکسال آینده در این زمینه اجرا شده است.

شیرخشک رژیمی برای یکسال ذخیره شد

کیانوش جهانپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، اضافه کرد: شیرخشک های رژیمی برای آن دسته از نوزادانی که به پروتئین شیرگاو موجود در برخی شیرخشک ها حساسیت دارند یا به بیماریهای متابولیک مبتلا هستند، استفاده می شود.

وی، کمبود این نوع شیرخشک ها را در بازار تکذیب کرد و گفت: در حال حاضر شیرخشک های رژیمی در کشور ذخیره سازی شده اند و با یارانه دولتی توزیع می شوند.

جهانپور، ادامه داد: حدود 95 درصد این شیرخشک ها با قیمت دولتی توزیع می شوند. برند خاصی در مورد شیرخشک های رژیمی وجود ندارد و دولت تمهیدات مثبتی در زمینه دسترسی همه نوزادان مبتلا به بیماریهای متابولیک برای مصرف این نوع شیرخشک ها اندیشیده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه شیرخشک های رژیمی قابل دسترسی است، گفت: مردم در صورت نبود این نوع شیر خشک ها در مراکز عرضه یا گران بودن آن از طریق سامانه 190 به مسئولان سازمان غذا و دارو گزارش دهند.

همه نوزادانی که پس از انجام آزمایش های غربالگری بدو تولد یا آزمایش ها، بررسی ها و غربالگری های ثانویه در کشور، مبتلا به بیماری های خاص متابولیکی، ژنتیکی یا نقص آنزیمی تشخیص داده شوند، برای دریافت شیر خشک های رژیمی به مراکز توزیع شیرخشک رژیمی معرفی می شوند.

برخی از این نوزادان مانند مبتلایان به بیماری فنیل کتونوری (PKU) باید در نخستین زمان ممکن از این شیرخشک های ویژه تغذیه شوند، چرا که در غیر این صورت به مرور زمان به عوارض کند ذهنی مبتلا می شوند.

در حال حاضر مبتلایان به PKU، بیماری ادراری شربت افرا، بیماری گالاکتوزمی و بیماری تیروزومی بیشترین مخاطبان دریافت شیرخشک های رژیمی یا در اصطلاح شیرخشک های ویژه هستند.

مبتلایان به PKU به اسید آمینه فنیل آلانین موجود در شیر حساسیت دارند و به علت نبود آنزیم تجزیه کننده این اسید آمینه در بدن خود، مجبور به مصرف شیرخشک ویژه فاقد این اسید آمینه هستند.

PKU بیماری ژنتیکی با نقص آنزیم است که در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی مربوطه نوزاد و در پی تجمع اسید آمینه فنیل آلانین تجزیه نشده در مغز و اندام ها، متاسفانه نوزاد دچار افت ذهنی و کاهش ضریب هوشی می شود.

در حال حاضر 30 نوع شیر خشک از طریق وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در کشور توزیع می شود.

منبع: ایرنا

منبع: اُکالا
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1914

به "شیرخشک رژیمی برای یکسال ذخیره شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیرخشک رژیمی برای یکسال ذخیره شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید