زیاد نشستن شما را می کشد

به گزارش شاتر عکاسی، نشستن طولانی مدت عمر شما را کوتاه می کند، هر جا که فرصت انتخاب داشتید به جای نشستن بایستید یا حتی راه بروید.

زیاد نشستن شما را می کشد

به گزارش خبرنگاران، سال گذشته محدودیت های قرنطینه و تعطیلی کرونا باعث شد که به شکل بی سابقه ای در خانه بمانیم. ماندن در خانه و دورکاری و ساعت های طولانی نشستن روی مبل و کاناپه و صندلی اکنون ما را با چشم انداز بحران دیگری روبرو ساخته: بحران نشستن.

بیش از یک میلیارد نفر از مردم سراسر جهان به سبب بی تحرکی با خطراتی بزرگ تر از ابتلا به کرونا روبرو هستند.

از بیماری قلبی و دیابت گرفته تا سرطان، آرتروز، افسردگی و حتی زوال عقل همگی می توانند از عوارض جانبی بی تحرکی و نشستن زیاد باشند.

پشت میز نشینی امروزه بیش از چاقی مفرط مردم را می کشد.

سبک زندگی بسکمک از ما در این عصر به این شکل طراحی شده که یا سوار بر خودرو به جایی می رویم یا بر روی مبل ساعت های طولانی فیلم و سریال می بینیم و کار اغلب ما به فعالیت فیزیکی چندانی نیاز ندارد. اما درمان این شرایط چیست؟ وارد کردن فعالیت فیزیکی و تحرک به زندگی روزانه.

نشستن به مثابه سیگار کشیدن

شاید شنیده باشید که می گویند: نشستن مانند سیگار کشیدن برای شما مضر است.، اما چرا؟

وقتی که می نشینید، نسبت به ایستادن و حرکت کردن، انرژی کمتری استفاده می کنید.

پژوهشگران بین دوره های نشستن طولانی و شماری از بیماری ها رابطه ای یافته اند.

نتایج ده ها مطالعه دانشمندان در دانشگاه هاروارد، مایو کلینیک و سایر موسسات بهداشتی، نشان می دهد که نشستن با شماری از بیماری ها در ارتباط است.

از جمله این بیماری ها و شرایط می توان به چاقی مفرط (اوبسیتی)، افزایش فشارخون، بالا رفتن قند خون، انباشته شدن چربی اضافه در بدن به ویژه اطراف کمر و سطح غیر طبیعی کلسترول - که سبب سندروم متابولیک می شود - اشاره کرد.

به باور دانشمندان، نشستن طولانی مدت همچنین باعث افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی-عروقی و سرطان می شود.

نشستن شما را می کشد

چقدر نشستن زیاد است؟

نشستن دراز مدت - پشت میز یا پشت فرمان خودرو یا مقابل تلویزیون - می تواند مضر باشد.

نتایج 13 مطالعه بر روی زمان نشستن و سطح فعالیت نشان می دهد خطر مرگ برای کسانی که بیش از هشت ساعت در روز بدون هیچ فعالیت فیزیکی می نشینند، مشابه افرادی است که مبتلا به چاقی مفرط هستند یا سیگار می کشند.

تحلیل داده های این مطالعات که اطلاعات مربوط به شرایط سلامتی بیش از یک میلیون نفر را در برمی گیرد نشان می دهد که 60 تا 75 دقیقه فعالیت فیزیکی نسبتا شدید در روز می تواند با اثرات نشستن طولانی مدت مقابله کند.

مطالعه دیگری نیز نشان می دهد که مدت زمان نشستن بر نرخ مرگ و میر افرادی که فعالیت بدنی زیاد داشته اند تاثیر چندانی ندارد.

هرچند برای تعیین دقیق تر نتیجه نشستن طولانی بر سلامت به مطالعات بیشتری نیاز است، اما روشن است که نشستن کمتر و تحرک بیشتر برای سلامت شما مفید است.

توصیه های دانشمندان

برای شروع می توانید هر جا که فرصت انتخاب داشتید به جای نشستن بایستید و یا حتی راه بروید. مثلا موقع مکالمه تلفنی یا جلسات طولانی مدت تلفنی کاری اگر نیازی به مراجعه به کامپیوترتان ندارید، در حال راه رفتن در مباحث جلسات شرکت کنید.

به ازای هر نیم ساعت نشستن، کارتان را متوقف کنید و بایستید یا راه بروید.

هنگام تماشای تلویزیون یا مکالمه تلفنی به جای نشستن بایستید.

اگر کارتان پشت میزی است و امکانش را دارید میز ایستادنی تهیه کنید. یا این که از کامپیوتر را روی میز بلند یا سکوی بلند گذاشته و ایستاده کار کنید.

اگر می شود جلسات را در حال راه رفتن به جای نشستن برگزار کرد، موضوع را با همکاران و رییس تان در میان بگذارید

و پیشنهاد نه چندان عملی دانشمندان (که بسکمک از ما امکانش را نداریم) این است که سطح محل کار را روی یک تردمیل قرار داده و در حال حرکت کار کنید.

به جای نشستن کامپیوتر را روی میز بلند یا سکوی بلند گذاشته و ایستاده کار کنید.

اثر تحرک و راه رفتن - حتی اگر تکان خوردن و قدم زدن برای تفریح باشد - بسیار بیشتر از آن است که ممکن است تصور کنید. کمترین فایده آن این است که کالری بیشتری می سوزانید و این خود موجب کاهش وزن و افزایش سطح انرژی شما می شود.

تحرک و فعالیت فیزیکی به تشکیل عضله کمک می کند و توانایی حرکت و نیز شرایط سلامت روانی شما را به ویژه هر چه سن تان بالاتر می رود بهبود می بخشد.

منبع: برترین ها

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1697

به "زیاد نشستن شما را می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیاد نشستن شما را می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید