رئیس جمهور چین: سال آینده به کره شمالی می روم

به گزارش شاتر عکاسی، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری های مالی آسیا-پاسفیک (اَپک) در دیدار با مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی خاطرنشان کرد که دعوت رهبر کره شمالی را برای دیدار ازاین کشور دریافت نموده و این سفر در سال آینده انجام می گردد.

رئیس جمهور چین: سال آینده به کره شمالی می روم

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از رسانه های آسیایی، رئیس جمهوری چین گفت وگوهای صریحی را با مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در بندر مورسبی پایتخت پاپواگینه نو در خصوص خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره داشته است.

مون همچنین از رئیس جمهوری چین برای دیدار از کره جنوبی دعوت کرد که شی با پاسخ مثبت به این درخواست احتمال داد این سفر نیز سال آینده انجام گردد.

ناظران منطقه ای سفر شی به هر دو کره در یک سال را شرایط دشواری برای پکن ارزیابی می نمایند اما پذیرش شی برای این سفرها حاکی از تصمیم پکن برای گسترش روابطش در شبه جزیره کره است.

رهبران چین و کره جنوبی همچنین در دیدار دوجانبه در خصوص روند خلع سلاح اتمی در کره شمالی گفت وگو نموده و از تداوم این روند برای صلح و ثبات در این منطقه حمایت کردند.

مون جائه این رهبر کره جنوبی دسامبر سال 2017 به چین سفر نموده بود و با مقام های پکن دیدار داشت.

در حالی که مذاکرات خلع سلاح هسته ای میان آمریکا و کره شمالی در یک وضعیت ناپایدار پیش می رود مون درصدد است از همکاری چین به عنوان متحد اصلی کره شمالی دراین زمینه استفاده کند.

رئیس جمهوری چین همچنین درحاشیه اجلاس سران اپ با بیش از 10 نفر از سران کشورهای کوچک حوزه اقیانوس آرام دیدار و گفت وگوی جداگانه ای داشت و روابط میان پکن و این کشورها را محکم و پایدار بیان کرد.

رهبران این کشورها دراین دیدار که در میان آنها سران کشورهای کوچک ایالات فدرال میکرونزی، پاپوآ گینه نو، ساموآ، واناتو،جزایرکوک، تونگا و فیجی حضور داشتند بر تداوم روابط استرتژیک برپایه احترام متقابل وتوسعه مشترک با پکن توافق کردند.

رئیس جمهوری چین نیز دراین دیدار پیشنهاد گسترش همکاری های کشورهای کوچک دور افتاده در اقیانوس آرام را با پکن عنوان نمود و گفت که چین از کشورهای جزیره ای منطقه در جهت توسعه اقتصاد، بهبود معیشت مردم و افزایش توانایی آنها در توسعه مستقل و پایدار، حمایت نموده است.

وی تاکید نمود که چین آماده است تا با این کشورها در روند مبادلات بین المللی در سطوح مختلف حمایت نموده و منافع هر دو طرف را در این روابط حفظ کند.

روابط مالی پکن با این کشورهای کوچک که عمدتا به وسیله ارائه وام های کلان برای توسعه بخش های زیر ساختی آنها انجام می گردد همیشه مورد انتقاد آمریکا و متحدان اصلی اش در منطقه ازجمله استرالیا و ژاپن بوده و آن را اقدامی در جهت وابستگی این کشورها ارزیابی کردند.

چین با این کشورها برای توسعه گردشگری و تقویت سیاست یک کمربند یک جاده دراین بخش از دنیا و همچنین توسعه سرمایه گذاری ها توافق کرد.

رهبر چین همچنین در این اجلاس که روز دوم خود را پشت سر می گذارد با تعداد دیگری از رهبران منطقه از جمله رئیس جمهوری اندونزی دیدار و گفت وگو کرد.

اجلاس دو روزه(17-16 نوامبر/27-27 آبان) سران اپک از روز گذشته شروع شده و تا روز یکشنبه نیز به کار خود در کشور جزیره ای پاپوا گینه نو ادامه خواهد داد.

اَپِک یک گروه مالی منطقه ای متشکل از کشورهای حاشیه اقیانوس آرام است که در سال 1989 با هدف استفاده از وابستگی متقابل فزاینده کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام تشکیل شد و سران کشورهای عضو آن به صورت سالانه با یکدیگر ملاقات می نمایند.

21 کشور استرالیا، برونئی، کانادا، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، مالزی، نیوزیلند، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، تایوان، هنگ کنگ، پاپوآ گینه نو، چین، مکزیک، شیلی، پرو، روسیه، آمریکا و ویتنام، اعضای اَپِک هستند و پاپوا گینه نو اکنون ریاست دوره ای این سازمان را برعهده دارد.

بر اساس گزارش بانک دنیای اعضای اپک با دارا بودن حدود 40 درصد جمعیت دنیا، 57 درصد کل فراوری ناخالص داخلی و 60درصد خروجی مالی دنیا را در اختیار دارند. اما آنچه مانع از قدرت دریافت و ایفای نقش اصلی اپک در اقتصاد دنیای شده شامل گستردگی و تنوع اقتصاد های این گروه بزرگ مالی است.

منبع: انتخاب
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 451

به "رئیس جمهور چین: سال آینده به کره شمالی می روم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور چین: سال آینده به کره شمالی می روم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید