دانشجویان بعد از پیش دفاع تا 3 نیمسال ملزم به پرداخت شهریه نیستند

به گزارش شاتر عکاسی، معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به بخشنامه دفاع از رساله دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی، توضیحاتی را ارائه کرد.

دانشجویان بعد از پیش دفاع تا 3 نیمسال ملزم به پرداخت شهریه نیستند

جواد علمایی در گفت وگو با شاتر عکاسی با اشاره به بخشنامه دفاع از رساله دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی، تأکید کرد: مقطع دکتری، یک دوره آموزشی و پژوهش بوده و یکی از مهم ترین ارکان آن نگارش مقاله است.

وی با بیان اینکه نه چاپ مقاله، بلکه پذیرش مقاله در مجلات را ملاک جلسه پیش دفاع قرار داده ایم، گفت: چاپ مقاله ممکن است یک سال طول بکشد، اما در مورد پذیرش، مجلات حداکثر ظرف سه ماه جواب اولیه را می دهند. در این مرحله مقاله نیازمند REVISE یا اصلاح است که بعد از اصلاح از سوی پژوهشگر، مقاله حداکثر ظرف 6 ماه پذیرش می گیرد.

معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: بعد از اخذ پذیرش در مجله، دانشجو می تواند در جلسه پیش دفاع شرکت کند که بعد از این جلسه دانشجو، لازم است تا 3 نیم سال پس از چاپ مقاله پذیرش شده از خاتمه نامه خود دفاع کند و در این مدت ملزم به پرداخت شهریه نیست؛ بدیهی است در صورت عدم احراز شرایط دفاع نهایی، دانشجو باید در نیمسال های بعدی (تا سقف سنوات مجاز) نسبت به ثبت نام و پرداخت شهریه اقدام کند.

علمایی گفت: زمانی که دانشجو به خروجی کارش می رسد، باید سریع نتایج کارش را به یک مجله معتبر ارسال و پس از آن منتشر کند. تا زمانی که مجله به دانشجو جواب بدهد، دانشجو فرصت دارد خاتمه نامه اش را بنویسد.

وی یادآور شد: بدیهی است که دانشجو باید برای مقاله اش مقدمه، روش کار و ... بنویسد و چنان چه به نتایج کار خود اعم از نرم افزاری یا آزمایشگاهی دست پیدا کرد، این نتایج را به مجله بفرستد. این ها مواد کار دانشجو است و بعد از این است که دانشجو تازه باید نگارش خاتمه نامه خود را آغاز کند.

معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: موضوع داشتن مقاله برای دانشجویان مقطع دکتری از الزامات وزارت علوم هست و دانشجویان ورودی قدیم هم این الزام را داشته اند. دانشجویان قدیم در مقطع دکتری، دو مقاله (یکی را در زمان تسویه) تحویل می دادند و اگر می خواستند نمره بیشتری بیاورند، باید مقاله سوم را هم تحویل می دادند. در حال حاضر تعداد مقالات الزامی برای دانشجویان دکتری جهت پیش دفاع به یک مقاله کاهش پیدا کرده و دیگر دانشجو پس از دفاع جهت تسویه معطل مقاله نمی ماند.

علمایی در مورد دانشجویانی که آماده دفاع هستند، اظهار کرد: ما گفتیم اگر کسی نسبت به ارسال مقاله برای مجلات خارجی اقدام کرده، اگر تا آخر فروردین هم پذیرش بگیرد، می تواند از رساله خود دفاع کند. بنابراین برای کسانی که تا به امروز اقدامی در راستای چاپ مقاله انجام داده باشند، امکان دفاع فراهم است. اگرهم کسی تا به امروز نه مقاله نوشته و نه برای چاپ آن اقدامی کرده، فرقی با دانشجوی ورودی جدید ندارد. در مورد حساب شدن سنوات برای دانشجو هم این نکته باید مورد نظر باشد که دانشجو در نهایت باید مقاله اش را ارائه کند و این از الزامات دوره دکتری است.

وی سپس به مقایسه بخشنامه جدید و قبلی پرداخت و تشریح کرد: موظفی چاپ مقاله در بخشنامه جدید نسبت به بخشنامه قبلی نه تنها سخت تر نشده، بلکه آسان تر نیز شده است؛ به طوری که در برخی مواقع دانشجو می تواند با پذیرش یا چاپ فقط یک مقاله Q1 از رساله خود دفاع کند. در واقع در این بخشنامه برای مقالات چاپ شده در نشریات با اعتبار بالاتر، ارزش گذاری بیشتری لحاظ شده است.

معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در این بخشنامه دانشجویان برای دفاع می توانند علاوه بر مقاله، دستاوردهای دیگری نظیر ثبت پتنت ملی یا بین المللی، تولید محصول دانش بنیان منجر به تجاری سازی یا چاپ کتاب حاصل از رساله خود را ارائه کنند. همچنین جهت اعتبار بخشیدن به نشریات دانشگاه آزاد اسلامی، باید یک مقاله در این نشریات نیز چاپ کنند. مهمترین تفاوت بخشنامه جدید با بخشنامه قبلی، اجباری شدن فرآیند پیش دفاع است که به صورت متمرکز خواهد بود و با هدف افزایش آمادگی دانشجو برای دفاع نهایی و جدیت نظارت کیفی بر فرآیندهای پژوهشی اجرای رساله تا دفاع اجرا می شود.

وی در خاتمه گفت: دانشجویان نباید نگران فاصله زمانی بین اخذ پذیرش تا چاپ مقاله باشند. در مواردی که مقاله پذیرفته شده DOI دریافت کند و به صورت قابل رؤیت (online visible) در سایت نشریه بارگذاری شده باشد، در حکم مقاله چاپ شده تلقی خواهد شد (چراکه واقفیم در برخی مواقع تا زمان دریافت شماره صفحه و شماره مجلد یا در واقع چاپ نهایی پس از دریافت پذیرش ممکن است چندین ماه طول بکشد).

به گزارش شاتر عکاسی، جمعی از دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد از طریق امضای نامه ای دیجیتالی خطاب به دکتر محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از بخشنامه دفاع از رساله دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی انتقاد کرده و با اشاره به زمان بر بودن فرآیند پذیرش و چاپ مقالات، نسبت به افزایش سنوات و لزوم پرداخت شهریه ابراز نگرانی کرده بودند. خواسته اصلی این دانشجویان این بود که بخشنامه فوق در مورد دانشجویان ورودی قدیم اجرا نشود تا آن ها بتوانند مطابق با بخشنامه های قبلی تحصیلات خود را به خاتمه برسانند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 906

به "دانشجویان بعد از پیش دفاع تا 3 نیمسال ملزم به پرداخت شهریه نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان بعد از پیش دفاع تا 3 نیمسال ملزم به پرداخت شهریه نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید