خبرنگاران مسوولیت اجتماعی دانشگاه ها در برابر کرونا

به گزارش شاتر عکاسی، شهرکرد-خبرنگاران- با شیوع جهانی ویروس کووید 19 اکنون یکی از مهمترین مسائل مهم در برابر این ویروس، توجه داشتن به رسالت و مسوولیت های اجتماعی نهادهای علمی از جمله دانشگاه است.

خبرنگاران مسوولیت اجتماعی دانشگاه ها در برابر کرونا

اکنون شیوع کرونا در کشور، صدر اخبار و توجهات را به خود معطوف نموده است و علاوه بر بهداشتی عمومی و فردی، حوزه های دیگری مانند مالی، اجتماعی، گردشگری و علمی را تحت تأثیر خود قرار داده است.

در این میان نقش مسئولیت های اجتماعی در شرایط بحران، یکی از نکات حائز اهمیت در کنترل شرایط جامعه در زمان های بحرانی و شرایط سخت است، که اگر مردم به این اصل توجه لازم نداشته باشند، جامعه با شرایط سختی روبه رو خواهد شد.

در برابر این شیوع هر فرد و جامعه ای در مقابل مخاطراتی که شهروندان را تهدید می نماید، باید احساس وظیفه داشته باشد و در کاهش خطر، پیشگیری و درمان کوشش کند.

در روزهایی که شیوع کرونا همه استان های کشور را درگیر نموده است، بی تردید عبور از این بحران، بدون اجرای درست مسئولیت های اجتماعی و تعهد نسبت به حقوق شهروندی سخت است.

مسئولیت اجتماعی متخصصان، دانش آموختگان، فعالان عرصه های علمی، پژوهشی،اجتماعی و فرهنگی و نخبگان جامعه، امری فراتر از وظایف اداری است و پای بندی به این رسالت و اقدام به موقع، انتظار به جایی است که جامعه، از نخبگان خود دارد.

دانشگاه شهرکرد براساس مسوولیت اجتماعی پای کار آمده است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهر کرد در همین باره به خبرنگار خبرنگاران گفت: از روزهای نخست که بحث بیماری کووید 19 عنوان شد و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وجود این بیماری را در کشور تایید کرد، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر لزوم حمایت از واحدهای فناور دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری، در فراوری محصول یا خدمت مؤثر در مقابله با کرونا، به پژوهشگاه ملّی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری مأموریت داد نیازهای مرتبط با متخصصان سراسر کشور ،در تهیه طرح های علمی و پژوهشی در رابطه با کووید 19 را تامین کند.

محسن مبینی دهکردی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: دانشگاه شهرکرد نیز از اعضای هیات علمی دانشگاه خود خواسته، طرح های علمی و پژوهشی خود را ارائه دهند تا این طرح ها و پژوهش های علمی به وسیله معاونت پژوهشی دانشگاه جمع بندی و در اختیار پژوهشگاه ملی ژنتیک قرار بگیرد.

وی ابراز امیدواری کرد، با طرح این پژوهش های علمی، ارتباط تحقیقاتی خوبی بین دانشگاه شهر کرد و پژوهشگاه ملی ژنتیک شکل بگیرد.

مبینی ادامه داد: طرح های پژوهشی مربوط به ویروس کرونا را به دو دسته میتوان تقسیم کرد، گروه اول طرح هایی که در پاسخ به سئوالات بالینی و مدیریتی متخصصان و سیاستگذاران انجام می شوند و ضروری است در کمترین زمان ممکن، نتایج آنها برای تصمیم گیری در اختیار پژوهشگاه ملی زنتیک قرار گیرند و گروه دوم نیز طرح هایی هستند که برای مستندسازی تجربه اپیدمی در کشور ایران و انتقال این تجربیات به دیگران انجام می شوند.

معاون دانشگاه شهرکرد تاکید نمود:این اتفاق، تجربه ای است که ممکن است در طول عمر یک پژوهشگر فقط یک بار پیش آید و ما به عنوان حامی تحقیقات و فناوری ضروری است از پژوهشگرانی که در این زمینه تحقیق می نمایند و فناورانی که در حل این بحران ایده های نوآورانه دارند، حداکثر حمایت را در کوتاهترین فرصت ممکن داشته باشیم.

مبینی در ادامه گفت: علاوه بر این ،دانشگاه پیگیر است که هسته های پژوهشی خاصی را حول محور کووید 19 ایجاد کند.

به گفته وی، براساس قانون و مقررات موجود در دانشگاه، در حال پیگیری و نهایی شدن این موضوع نیز هستیم.

مبینی گفت: چون دانشگاه شهرکرد ارتباط تنگاتنگی و مطلوبی با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری دارد و تفاهمنامه های علمی خوبی با این مجموعه ایجاد نموده است.

وی گفت: اکنون پیگیر این هستیم که ببینیم از چه طریقی می توان موضوع بیماری کووید 19 را با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری مطرح و دانشگاه شهرکرد را از این طریق نیز به معاونت فناوری وصل کنیم.

شروع مطلعی بخشی درون دانشگاهی در روزهای کرونایی

مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه نیز با تشریح اقدامات انجام شده در مقابله با شیوع ویروس کرونا گفت: پس از برگزاری جلسه فوق العاده هیات رئیسه دانشگاه و ایجاد ستاد مطلع سازی و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در دانشگاه، مصوبات این ستاد به تمامی واحدهای دانشگاه ابلاغ شد.

مهدی کرمی، در تشریح مصوبات این ستاد افزود: ممنوعیت برگزاری تمامی همایش ها، کنفرانس و سمینارها و ممنوعیت برگزاری اردوهای دانشجویی، جشنواره های فرهنگی و ورزشی، نمایشگاه ها و مسابقات درون و برون دانشگاهی و تعطیلی تمامی اماکن عمومی ورزشی مانند استخر و سالن های ورزشی و بدن سازی، بخشی از این مصوبات بود.

وی در ادامه بیان داشت؛ به منظور جلوگیری از شیوع این ویروس ستاد مقرر شد، تمامی کلاس های درس تا 15 فروردین به صورت الکترونیکی برگزار گردد و همچنین چکاب و کنترل سلامت نیروهای خدماتی به صورت مستمر صورت گیرد.

به گفته وی، آموزش متداول همکاران خدمات برای ضدعفونی و گندزدایی تمامی بخش های دانشگاه و ممنوعیت ایجاد شایعه در مورد ویروس کرونا و برخورد با افراد خاطی نیز بخش دیگری از مصوبات این ستاد است.

کرمی یادآور شد: برگزاری کارگاه آموزشی راهکارهای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا برای اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه و برگزاری کارگاه پیشگیری از کرونا با موضوع گندزدایی و بهداشت محیط برای مسئولان امور عمومی دانشکده ها توسط مرکز بهداشت و درمان بخش دیگری از این اقدامات است.

کرمی در ادامه افزود: طراحی و اختصاص قسمتی از سایت دانشگاه به ستاد مطلع سازی و پیشگیری از شیوع کرونا و بارگزاری مطالب آموزشی مربوط به کرونا در این بخش از جمله، شناخت بیماری کووید 19، تغذیه مناسب، باورهای غلط، کنترل تنش و استرس، بهداشت محیط، بهداشت نان، بهداشت دستها، نحوه استفاده صحیح از ماسک، پروتکل ورود به منزل به همراه کلیپ های مربوطه از دیگر این اقدامات است.

مسوول اطلاع رسانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: تهیه بروشورهای ویروس کرونا و تهیه 20 عنوان کلیپ راه های پیشگیری از ویروس کرونا و بارگذاری آن در سایت دانشگاه، و فضاهای مجازی مربوط به دانشگاه، تهیه پوسترهای آموزشی راه های پیشگیری از ویروس کرونا و اطلاع رسانی آن در سایت دانشگاه و اتوماسیون اداری با همکاری روابط عمومی تهیه و به اطلاع دانشگاهیان رسید.

وی افزود: همچنین تهیه و نصب بنر آموزشی راه های پیشگیری از ویروس کرونا در خوابگاه های دانشگاه، تهیه و نصب پوستر آموزشی ممنوعیت دست دادن، بارگذاری پوسترهای آموزشی، کلیپ و پیغامهای بهداشتی پیشگیری از شیوع کرونا در شبکه اطلاع رسانی هوشمند، بارگزاری پیغام های بهداشتی پیشگیری از شیوع کرونا در اتوماسیون اداری، سایت دانشگاه و فضای مجازی به صورت روزانه و اختصاص بوردها جهت ارائه مطالب آموزشی جهت پیشگیری از کرونا بخش دیگری از اقدامات انجام شده برای اطلاع رسانی روش های پیشگیری از شیوع ویروس کرونا است.

دانشگاه سهم مهمی در اطلاع رسانی خطرات این ویروس دارند

محمد حسین رنجبر جامعه شناس و نویسنده به خبرنگار خبرنگاران گفت: در این روزها نباید سهم دانشجویان استان در راستای مطلعی بخشی مخاطرات ویروس کرونا را دست کم گرفت ، چرا که باید دانشجویان به عنوان سفیران مطلعی در برابر بیماری کرونا مسوولیت اجتماعی خود را ایفا نمایند.

رنجبر ادامه داد: مسوولیت اجتماعی امروز دانشگاه های کشور در حقیقت همین مطلعی بخشی به بخش های مختلف جامعه و ضرورت رعایت مسائل پیشگیری توسط خود و خانواده شان است.

به گفته وی، دانشگاهیان و دانشجویان به عنوان گروه های مرجع، دارای مسوولیت اجتماعی سنگینی هستند و در این زمینه سهم و مسوولیت فراوانی دارند.

این استاد دانشگاه افزود: جمعیت دانشجویی باید براساس علم و دانش با جامعه و گروه های اطرافشان صحبت و بر اساس مطلعی و واقعیات موجود به مردم اطلاع رسانی نمایند و باید به جامعه و مردم این مطلعی را داد که این بیماری چه قدر می تواند خطرناک باشد و تا چه میزان می تواند به جامعه ضربه بزند.

وی، با بیان این که شیوع ویروس کرونا قبل از این که یک مساله پزشکی باشد یک مساله اجتماعی است ،افزود: این بدان معناست که جنبه اجتماعی ابتلا به بیماری کرونا نیز به اندازه پزشکی بسیار مهم است.

او ادامه داد: بحران موجود در مورد بیماری کرونا، انتقال و شیوع این بیماری است که به دلیل نبود واکسن و داروی تعیین، راهکارهای جایگزین مقابله با آن از جمله قرنطینه خانگی و گسست زنجیره انتقال هدف گذاری شده و پیگیری می گردد.

رنجبر افزود: باید همگان به این باور برسند که بیماری کرونا یک مساله حاد اجتماعی است که خودمان و خانواده و در نهایت جامعه را درگیر می نماید.

وی افزود: برای حفظ سلامت و مقابله با بیماری باید همه در خانه بمانند و قرنطینه خانگی را رعایت نمایند و در این میان گروه هایی در جامعه هستند که نقششان در چنین شرایطی بسیار مهم است، به طوری که مسئولیت اجتماعی سنگین تری دارند و دانشجویان و دانشگاهیان از آن جمله اند.

فعال شدن دانشگاه در مطلعی بخشی مردم

بیت الله محمودی، عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد نیز درباره مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها می گوید: موقعیت کرونایی فعلی شاید فرصتی استثنایی برای بازیابی هویت اجتماعی دانشگاه و شاید تهدیدی برای تعمیق انزوای اجتماعی آن باشد.

این استاد و محقق دانشگاه ادامه داد: بحران عالم گیر و دنیای شده کرونا، تغییرات اساسی و بنیادینی را در تمام شئون زندگی فردی و اجتماعی افراد و نهادهای مختلف موجب شده است.

به گفته وی، شواهد پزشکی نشان می دهد افراد دارای بیماری های زمینه ای و برخوردار از سیستم ایمنی ضعیف تر ،در معرض آسیب جدی تری قرار دارند و این موضوع در بعد کلان اجتماعی خود، نشان از آن دارد که جوامع و کشورهای دارای مسائل زمینه ای از نظر اجتماعی، در معرض خسارت های اجتماعی و مالی جدی تری قرار دارند.

محمودی گفت: یکی از بزرگترین درس هایی که این روزها بحران کرونا به ما مدام یادآور می گردد این است که به چه میزان می توان بر هم کنش تقابلی پی برد و در این زمینه باید یک همگرایی شکل بگیرد.

این استاد دانشگاه به لزوم به رسمیت شناختن مسئولیت های اجتماعی دانشگاه اشاره می نماید و می گوید:چند سالی است که تعدادی از اندیشمندان دانشگاهی کشور به دفعات به لزوم به رسمیت شناختن مسئولیت های اجتماعی دانشگاه تاکید دارند و امروز گاهی خلاء این گفتمان احساس می گردد و بعضی نیز بر این عقیده اند که گاهی این بخش قادر نیست نسبت خود را با این شرایط بحرانی جامعه تحلیل کند و خود، پیشقدم از هر نهادی دیگر در جامعه در اضطراب چه کنیم گرفتار است.

به گفته این استاد دانشگاه، مطلعی بخشی، صرف این معنی نیست که مدام و مستمر توصیه های پزشکی و بهداشتی را به زبان ساده تر به مردم منتقل کرد و شعار در خانه بمانیم را سرلوحه فعالیتهای خود قرار داد، چرا که این موضوع توسط رسانه های مختلف در حال تکرار است و از این رو مسئولیت اجتماعی دانشگاه ایجاب می نماید در فرایند برطرف توهم ناچیزانگاری بحران قدم بردارد.

وی معتقد است:همانطور که امروز کادر بهداشتی و درمانی در خط مقدم مبارزه با این بیماری هستند، دانشگاه و دانشگاهیان نیز باید در خط مقدم مطلعی بخشی و فهم پذیری موقعیت کنونی جامعه برای قشرهای مختلف باشند.

محمودی می گوید: درگیری اصلی این روزهای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در چگونگی برگزاری کلاس های درسی به صورت مجازی، به خوبی نشان می دهد، هنوز پیوند ارگانیکی بین آنچه در جامعه می گذرد و آنچه دانشگاه ها عمل می نماید، به خوبی شکل نگرفته است.

به گفته وی، موقعیت و منزلت اجتماعی دانشگاه در کشور می طلبد که امروز به شکل واضح تری آنچه وظیفه دارد را در قبال جامعه به صحنه آورد، حتی فراتر از وظیفه و رسالت، دانشگاه باید ایثار و از خودگذشتگی محسوسی برای بحرانی که خود و اجزای آن درگیر آن نیز هستند، داشته باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه در خاتمه گفت:چند روز پیش نامه ای خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با سازماندهی مکانسیمی برای یاری به اقشار آسیب پذیر در بحران کرونا در راستای مسئولیت های اجتماعی دانشگاه نوشتم که در این نامه به این مسوولیت ها اشاره شد.

به گزارش خبرنگاران، ویروس جدید کرونا کووید 19 نام دارد، این ویروس اکنون به بسیاری از کشورهای دنیا سرایت نموده است و سازمان بهداشت دنیای را بر آن داشت تا در مورد بهداشت دنیای؛ شرایط فوق العاده اعلام کند.

شست وشوی دست ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن های مکرر و لغو سفرهای غیرضروری و اجتماعات، نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 931

به "خبرنگاران مسوولیت اجتماعی دانشگاه ها در برابر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مسوولیت اجتماعی دانشگاه ها در برابر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید