حمید استیلی، سناریوی اخراج اسکوچیچ را کلید می زند؟

به گزارش شاتر عکاسی، روز گذشته حمید استیلی در ملاقات با میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون فوتبال، به عنوان سرپرست نو تیم ملی معرفی گردید و جای مجتبی خورشیدی را گرفت. بیشتر رسانه ها با تیتر زننده گل قرن به تیم ملی رسید، به استقبال استیلی رفتند در حالی که استیلی حداقل در این مقطع و برای این پست نباید با این عنوان معرفی گردد. برترین عنوان برای او همکار دردسرساز است. حمید استیلی در حالی قرار است به عنوان سرپرست همراه تیم ملی فوتبال باشد و با دراگان اسکوچیچ همکاری کند که سابقه بسیار بدی در همکاری با مربیان خارجی و حتی داخلی در قامت دستیار یا مدیر فنی دارد. استیلی رکورددار به مشکل خوردن با مربیان تیم هایی است که به شکل دستیار یا مدیر در آن حضور داشته است. البته تخصص استیلی مربیان خارجی بوده.

حمید استیلی، سناریوی اخراج اسکوچیچ را کلید می زند؟

حمید استیلی در سال 1384 برای اولین بار بعد از آویزان کردن کفش هایش دستیار راینر سوبل آلمانی در تیم پرسپولیس شد. بماند که در آن یک سال حضور مرد آلمانی در جمع سرخ ها چه گذشت. تنها ذکر این نکته کفایت می نماید که سوبل در آخرین مصاحبه اش قبل از ترک ایران در برنامه 90 استیلی را عامل ناکامی تیم دانست و گفت او به همراه مترجم باشگاه حرف های مرا وارونه به بچه های داخل زمین انتقال می داد! به بیان صریح تر استیلی در کار سوبل دخالت می نموده.

بعد از آن نوبت به آری هان هلندی و سپس مصطفی دنیزلی ترک رسید تا در جایگاه سرمربی پرسپولیس بنشینند. جدا از بازی های چشم نواز سرخ ها در آن دو مقطع، این دو مربی در یک مساله دیگر نیز با هم توافق نظر داشتند: ما استیلی را به عنوان دستیار نمی خواهیم. هر دوی این مربی ها نیز بعد از چند روز کار کردن با استیلی به این نتیجه رسیدند.

بعد از همه این ها بازیکن سابق تیم ملی فوتبال در قامت سرمربی به فوتبال باشگاهی وارد شد و با کسب نتایج ضعیف در انواع و اقسام تیم ها از پرسپولیس تا شاهین بوشهر فهمید برای این کار ساخته نشده است.

سمت بعدی او مدیر تیم ملی امید بود، زمانی که مرحوم زلاتکو کرانچار راهنمایی تیم ملی زیر 23 ساله های ایران را برعهده داشت. باور کردنی نیست که بعد از کسب مقام دوم گروه در مرحله اول مقدماتی انتخابی المپیک توکیو، معلوم شد کرانچار هم با استیلی به مشکل خورده بود.

این مربی کروات بعد از اینکه معلوم شد جایی در برنامه های آینده تیم ملی امید ندارد در خصوص نقش استیلی در نتیجه نگرفتن تیم گفت: استیلی نسبت به دعوت شدن بعضی اصرار می کرد و تاکید داشت آن ها حضور داشته باشند. من همان موقع هم اگر یادتان باشد گفتم که استیلی کوشش دارد تا از نقش مدیر فنی وارد حیطه مربیگری گردد که البته هربار با مقاومت من روبه رو شد و ایده هایش را نپذیرفتم. کوشش کردم بخش کاری استیلی را نشان دهم که معین گردد تا چه مرزی می تواند جلو برود. کرانچار درنهایت تاکید نمود که آوردن فرهاد مجیدی به تیم ملی امید یک سناریو بوده است.

این سناریو خیلی زود معین شد. فرهاد مجیدی بعد از دو بار نشستن روی نیمکت تیم ملی امید آن هم در دو بازی محبت آمیز به علت کسب نتایج ضعیف از سمت خود کنار رفت! وقتی فرهاد مجیدی کناره گیری کرد تازه آن سناریویی که کرانچار به آن اشاره نموده بود به صحنه اجرا عایدی.

در جلسه فنی ماندن یا جدایی فرهاد مجیدی کمیته فنی که اتفاقا مدیریتش با میرشاد ماجدی بود تصمیم بر این شد که استیلی همچنان در سمت مدیر فنی تیم ابقا گردد و این دقیقا نقطه اختلاف فرهاد بود. فرهاد مجیدی بعد از آن جلسه در اینستاگرامش نوشت: به خاطر دخالت های نادرست و غیرحرفه ای در امور سرمربیگری، تیم المپیک ایران را ترک می کنم. زمان زیادی از کارم در تیم امید به کوشش برای حل این مشکل بزرگ گذشت، اما نهایتا ادامه این شرایط شرم آور را به نفع تیم امید در آستانه یک تورنمنت مهم نمی دانم.

در همان زمان معین شد حمیدخان به جایگاه سرمربیگری در تیم امید چشم داشته. او بعد از چند روز تکذیب و ادای قهر درآوردن به عنوان سرمربی تیم ملی امید منصوب شد. نتیجه؟ حذف از رقابت های انتخابی المپیک توکیو با عملکردی فاجعه بار!

میرشاد ماجدی دوست صمیمی حمید استیلی در اولین اقدام مهم در قامت سرپرست فدراسیون فوتبال، فردی را به سمت سرپرستی تیم ملی منصوب نموده که چنین سابقه درخشانی در همکاری با سرمربیان داخلی و خارجی دارد. اگر به سرپرست قبلی تیم ملی این انتقاد وارد بود که در سطح تیم ملی نیست، انتقاد بزرگ تری به حمید استیلی وارد است: اینکه او خودش را بزرگ تر از هر کسی مخصوصا سرمربیانی که با آن ها کار می نماید، می داند. به این ترتیب تصور اینکه احتمالا در ماه های آینده شاهد چالش بین اسکوچیچ و حمید استیلی باشیم چندان دور از فکر نیست. کسی چه می داند؟ شاید این هم سناریویی برای تغییر اسکوچیچ باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2060

به "حمید استیلی، سناریوی اخراج اسکوچیچ را کلید می زند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمید استیلی، سناریوی اخراج اسکوچیچ را کلید می زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید