توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی جنگل ها

به گزارش شاتر عکاسی، دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان(MSU) در مطالعه اخیرشان پیروز به توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی های جنگل شده اند و ردیاب مذکور توسط حرکت درختان قادر به تشخیص این موضوع است.

توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی جنگل ها

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

پیش از این پژوهشگران دانشگاههای دیگر نیز نمونه اولیه حسگرهای ردیاب آتش سوزی جنگل را توسعه داده بودند اما دستگاه های آنها معمولاً با باتری عمل میکردند. این بدان معناست که به طور دوره ای جنگلبانان می بایست باتری این ردیاب ها را که بر روی درختان نصب شده اند را تعویض کنند.

دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان به دنبال یک جایگزین کاربردی تر بودند و به همین منظور به بررسی اثر برق مالشی پرداختند. اثر برق مالشی نوعی الکتریسیته تماسی است که در آن ماده ای خاص در تماس با ماده ای دیگر باردار می شود. دستگاهی که محققان دانشگاه ایالتی میشیگان توسعه داده اند، ام سی-تنگ(MC-TENG) نام دارد که مخفف جمله نانو ژنراتور استوانه ای برق مالشی چند لایه(multilayered cylindrical triboelectric nanogenerator) است.

این دستگاه دو نوع مواد مختلف استوانه ای را در خود جای داده است که یکی در داخل دیگری قرار گرفته است. در حالی که یکی از این ها به طور مستحکم در محل خاصی قرار می گیرد، دیگری به شاخه یک درخت متصل می شود. همانطور که آن شاخه به دلیل وزش باد تکان می خورد، این مواد استوانه ای نیز همراه آن تکان می خورد و از موادی که به صورت ثابت بر روی درخت قرار داده شده، دور می شود. این مواد یک اثر برق مالشی تولید می کند که در یک ابرخازن میکرو مبتنی بر نانولوله کربن ذخیره می شود.

به منظور افزایش بازده الکتریکی، نسخه پیشرفته تر دستگاه از چندین سیلندر که یک لایه در داخل دیگری قرار گرفته استفاده می کند. از این رو آن را چند لایه(multilayered) می نامند. در نتیجه، حتی وزش کم و زیاد باد(اما مکرر) طی مدت سه دقیقه قدرت کافی برای اداره مونوکسید کربن یکپارچه و حسگردما را فراهم می کند. امید است که نسخه نهایی و ضد آب ام سی-تنگ نه تنها قادر به شناسایی آتش سوزی باشد بلکه سبب انتقال بی سیم هشدارها به ایستگاه های آتش نشانی نیز شود.

یافته های این مطالعه در مجله Advanced Functional Materials منتشر شد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1090

به "توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی جنگل ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی جنگل ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید