تفاوت الکل طبی و صنعتی چیست؟

به گزارش شاتر عکاسی، الکل هایی که در بازار وجود دارند، به دو دسته کلی اتانول یا الکل سفید و متانول یا الکل صنعتی زرد رنگ تقسیم می شوند، باید توجه کرد که الکل صنعتی بسیار خطرناک است.

تفاوت الکل طبی و صنعتی چیست؟

به گزارش شاتر عکاسی و بنابر اعلام سامانه آموزش آنلاین سازمان نظام پزشکی کشور، با وجود اینکه به اتانول و متانول عنوان الکل می گویند، اما این دو تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. اگر بخواهیم به طور خلاصه تفاوت این دو را تعیین کنیم، باید گفت که از متانول برای ضدعفونی کردن استفاده نکنید.

الکل طبی که حاوی اتانول است، بی رنگ و با بوی تند بوده و مخصوص ضدعفونی و تزریقات است، اما الکل صنعتی که حاوی متانول است، نارنجی یا زرد است و مصارف صنعتی و شیمیایی دارد. متانول سمی بوده و می تواند منجر به کوری و آسیب های عصبی گردد.

چرا استفاده متانول یا الکل صنعتی خطرناک است؟

- متانول سمی است و به وسیله پوست هم جذب می گردد. بنابراین تماس پوستی با متانول می تواند سبب عوارض جبران ناپذیری مانند کوری و حتی مرگ بگردد. در ضمن متانول استفاده شده در روی سطوح، تبخیر می گردد و تنفس بخار متانول نیز مسموم نماینده است.

- قدرت ضدعفونی نمایندگی متانول یا همان الکل صنعتی نسبت به اتانول کمتر است. بنابراین استفاده از آن فایده زیادی نخواهد داشت.

لطفا توجه کنید که متاسفانه بعضی افراد سودجو با اضافه کردن وایتکس به متانول، رنگ آن را سفید می نمایند و آن را به جای اتانول می فروشند. این موضوع بسیار خطرناک است. بنابراین حتما اتانول یا الکل سفید را از فروشنده های معتبر تهیه کنید یا از دیگر مواد ضدعفونی نماینده بهره ببرید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 917

به "تفاوت الکل طبی و صنعتی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت الکل طبی و صنعتی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید