بورل خواهان محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد

به گزارش شاتر عکاسی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه ای عصر سه شنبه خواهان محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد.

بورل خواهان محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد

به گزارش خبرنگاران از فارس، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه سه شنبه خواهان محدود شدن مصاحبهها با ایران به مسئله برجام شد.

بورل در پاسخ به سئوال مجری برنامه که درباره مصاحبه با ایران بر سر مسائل منطقه ای و موشکی پرسیده بود گفت: شاید مسائل دیگری هست که باید مد نظر قرار بگیرند اما همه چیز را نباید به صورت با هم عنوان نمود، چون در این صورت، فرایند [مصاحبهها] مسدود می گردد.

وی اضافه نمود: برای ما اروپایی ها، توافق هسته ای در حکم پیروزی دیپلماسی است و به آن افتخار می کنیم و ما بعد از اینکه دولت ترامپ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد کوشش نموده ایم آن را حفظ کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اعتراف کرد کشورهای اروپایی بعد از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از برجام نتوانسته اند به تعهداتشان در محقق کردن مزایای مالی برای ایران عمل نمایند.

بورل گفت: ایران تا آن موقع [زمانی که ترامپ به صورت یکجانبه از برجام خارج شد] به تعهداتش در برجام پایبند بود و این پایبندی را برای مدت طولانی ادامه داد. آنها الان دیگر این کار را انجام نمی دهند، اما در این سو، ما تعهدات مالی مان را اجرا نکردیم. این مسئله ساده ای نیست. ایران درباره محقق نشدن برطرف تحریم ها گلایه داشت. ما سعی کردیم به وسیله اینستکس تجارت مشروع را برقرار کنیم اما نتیجه چندان بزرگی حاصل نشد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت باید از فرصت ایجاد شده در نتیجه توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازگرداندن برجام به جهت اصلی استفاده کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: باید از فرصت ایجاد شده در نتیجه توافق ایران و آژانس اتمی برای بازگرداندن برجام به جهت اصلی استفاده کنیم. این مستلزم بازگشت ایران به رعایت کامل تعهدات هسته ای و برطرف تحریم ها است. توافق هسته ای، فقط توافق در زمینه هسته ای نبود بلکه توافق هسته ای و مالی بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1613

به "بورل خواهان محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل خواهان محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید