استان لوئی در یک نگاه

به گزارش شاتر عکاسی، استان لوئی یکی از کم جمعیت ترین استان های کشور تایلند به شمار می رود. پارک ملی فو کرادوئنگ، معبد تا خائک و موزه لوئی از دیدنی های استان لوئی محسوب می شوند.

استان لوئی در یک نگاه

استان لوئی (Loei Province) یکی از کم جمعیت ترین استان های کشور تایلند، واقع در قاره آسیا است. این استان با استان های نونگ خای، اودون تانی، خون کاین، پتچابون، نونگ بوا لامفو و فیتسانولوک مرز مشترک دارد و از شمال با استان های ساینیابولی و وینتیان در لائوس همسایه محسوب می شود. مرکز استان، لوئی نام دارد.

جمعیت استان لوئی حدود 634 هزار نفر و مساحت آن کمتر از 11.5 هزار کیلومتر مربع است. دین بیشتر ساکنان استان را بودیسم تشکیل می دهد و بعد از آن با درصد کمی ادیان اسلام، مسیحیت و هندویسم قرار گرفته اند. زبان مردم استان لوئی، تایلندی است.

طبق روایت ها، لوئی توسط مردمان چیانگ سائن به عنوان پایتخت پادشاهی لانا پایه گذاری شد. خشکسالی و بیماری، روستانشین را وادار به جابجایی لوئی به مکان امروزی آن کرد. در سال 1907، رامای پنجم از پادشاهی سیام، استان لوئی را بنا نهاد.

استان لوئی در کنار دیگر استان های تایلند توسط حکومت یکپارچه و مرکزی کشور اداره می شود. نوع حکومت، پادشاهی مشروطه به شمار می رود و سیستم اداره آن به سیستم پارلمانی وستمینستر شباهت دارد. دولت تایلند 17 شورا و 3 قوهجداگانه مقننه، مجریه و قضایی را شامل میشود و سران ارتش در راس حکومت جای گرفتهاند.

آب و هوای استان لوئی استوایی محسوب می شود. بیشترین میزان بارش باران در فصل تابستان صورت می گیرد و در فصول سردتر این میزان به شکل قابل توجهی کاهش می یابد. متوسط دمای هوا در طول سال حدود 25.8 درجه سانتی گراد و بارش میانگین 1209 میلی متر گزارش شده است.

تمبر هندی شیرین، محصولات فستیوال اشباح (Phi Ta Khon) و پارچه های ابریشمی و کتان از سوغاتی های استان لوئی هستند. شما برای خرید می توانید به خیابان واکینگ چیانگ خان (Chiang Khan Walking street) مراجعه کنید.

فرودگاه لوئی (Loei Airport) در مرکز استان واقع شده است و در آن پروازهایی با دو ایرلاین نوک ایر و تای ایرآسیا به بانکوک انجام می شود. با استفاده از اتوبوس می توان از شهرهای فیتسانولوک، خون کاین، اودون تانی و بانکوک به لوئی دسترسی داشت. همچنین به طور روزانه اتوبوسی از لوآنگ پرابانگ در کشور لائوس، به مقصد لوئی حرکت دارد. برای جابجایی های درون شهری نیز اتوبوس های شهری، توک توک و سانگ تائو گزینه های خوبی شمرده می شوند.

از محبوب ترین دیدنی های استان لوئی می توان به پارک ملی فو کرادوئنگ (Phu Kradueng National Park)، پارک ملی فو روئیا (Phu Ruea National Park)، دریاچه هوای کراتینگ (Huai Krathing Reservoir) واستوپا پرا تات سی سونگ راک (Phra That Si Song Rak) اشاره کرد.

دیگر دیدنی های استان لوئی شامل موزه فی تا خون دان سائی (Phi Ta Khon Dan Sai Museum)، پارک صخره ای هین فا نام (Hin Pha Ngam Park)، معبد تا خائک (Wat Tha Khaek) و موزه لوئی (Loei Museum) می شود. در سفر به استان لوئی فستیوال فی تا خون (Phi Ta Khon Festival) را در دان سای از دست ندهید.

منبع: کجارو / en.climate-data.org / loei-province.blogspot.com / wikitravel.org / en.wikipedia.org
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 609

به "استان لوئی در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان لوئی در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید