ارائه آیین نامه اجرایی معین سن فرسودگی خودروها به دولت

به گزارش شاتر عکاسی، با توجه به ابطال آیین نامه قبلی ماده (8) قانون هوای پاک در مورد معین سن فرسودگی خودروها، سازمان حفاظت محیط زیست پیش نویس جدید این آیین نامه را به هیات دولت ارائه نموده است.

ارائه آیین نامه اجرایی معین سن فرسودگی خودروها به دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، مطابق مطالعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بار مالی ناشی از آلودگی هوای 10 استان منتخب کشور (شامل استان های پرجمعیت) برابر با 188 هزار میلیارد ریال برآورد شده است. همچنین مطالعات سیاهه کشور نشان می دهد وسایل نقلیه سهم قابل توجهی در افزایش آلودگی هوا دارند.

موضوعی که در ماده (8) قانون هوای پاک بر آن تاکید شده است. به عبارت دیگر این ماده بر تهیه و تدوین آیین نامه اجرایی مربوط به معین تکلیف خودروهای فرسوده و سن فرسودگی آن ها تاکید دارد.

در حال حاضر با توجه به ابطال آیین نامه پیشین ماده فوق از سوی دیوان عدالت اداری، سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری دستگاه های مربوط، اقدام به تهیه پیش نویس آیین نامه جدید این ماده با رویکرد افزایش نظارت بر خودروهایی که پس از مدتی از نظر آلایندگی و ایمنی در شرایط ناپایدار قرار می گیرند، کرده است.

در این شرایط پس از رسیدن انواع وسایل نقلیه به عمر مرز فرسودگی، تعداد دفعات معاینه فنی سالیانه خودرو و حق بیمه ثالث مربوطه (باتوجه به افزایش ریسک بروز حادثه) افزایش می یابد.

آیین نامه پیشنهادی برای سیر مراحل آنالیز و تصویب به هیات دولت ارائه شده است، مراحل آنالیز خود را در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست طی می نماید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1393

به "ارائه آیین نامه اجرایی معین سن فرسودگی خودروها به دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه آیین نامه اجرایی معین سن فرسودگی خودروها به دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید