9 راه چاره موثر برای افزایش خلاقیت و نوآوری

به گزارش شاتر عکاسی، افزایش خلاقیت می تواند زندگی شما را متحول کند. هم روش های افزایش خلاقیت در ایجاد این تحول نقش دارند و هم خود خلاقیت می تواند زندگی تان را از این رو به آن رو کند و پیشرفت شغلی، تحصیلی، عاطفی و ... ایجاد کند.

9 راه چاره موثر برای افزایش خلاقیت و نوآوری

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - خلاقیت در انسان، نام دیگر آفرینندگی است. شاید این تعبیر را مبالغه آمیز بدانید. ولی حقیقت این است که عامل ایجاد ارزش های واقعی، یعنی همان عاملی که در ابعاد مختلف زندگی نقشی حیاتی بازی می نماید و به هنر، موسیقی، معماری و اختراعات پر و بال می دهد همین تعبیر زیباست. شما چقدر خلاق هستید؟ چگونه می توانید خلاقیت تان را افزایش دهید؟

روش های افزایش خلاقیت

برای افزایش خلاقیت باید برای مغز شرایطی ایجاد کرد که بتواند جوری بیندیشد، که هرگز آنجوری نیندیشیده! این یعنی خلق عاداتی کاملا جدید. شما حتی اگر کاملا خلاق هم باشید باز هم احتیاج به ایجاد شرایطی جدید برای مغزتان دارید تا از پیر شدن، کند شدن یا بیمار شدن آن جلوگیری کنید. به کارگیری روش های افزایش خلاقیت نه تنها در های جدیدی به روی ذهن بسته شما باز می نماید، بلکه باعث می گردد بتوانید بهتر زندگی کنید و بهتر بیندیشید؛ بنابراین کیفیت زندگی شما در کل افزایش خواهد یافت. برای ایجاد شرایط جدید برای مغزتان این اقدامات بسیار موثر هستند.

1- گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی، خصوصا موسیقی کلاسیک بخش های متفاوتی از مغز را درگیر می نماید، بخش هایی که مرتبط با کنترل حرکت، احساسات و خلاقیت هستند. ذهنی که به تجزیه و تحلیل نت ها می پردازد تمایل به تمرکز کردن دارد؛ بنابراین واقعا گوش دادن به موسیقی برای مغز مفید است. چه برای افزایش خلاقیت و چه برای تمرکز کردن. فقط در انتخاب نوع موسیقی دقت کنید. تحقیقات ثابت نموده که ریتم موسیقی هر چقدر آرام تر باشد اثرگذاری بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: تاثیر موسیقی بر یادگیری

2- افزایش خلاقیت با ورزش کردن

فعالیت کردن مساوی است با تنفس بیشتر. تنفس بیشتر هم یعنی سلول های بدن شما اکسیژن بیشتری دریافت نمایند. هر چقدر سطح دریافت این اکسیژن بالاتر برود سلول های مغز سالم تر می مانند. این یعنی چه؟ یعنی ورزش کنید و ورزشکار بمانید. انجام دادن مقطعی ورزش برای شما فایده چندانی ندارد. باید عادت به ورزش کردن داشته باشید. بگذارید مغزتان سرحال بگردد آنوقت از او هر کاری بر می آید.

3- آموختن چیز های جدید

هر چیز جدیدی که یاد می گیرید یک اتصال جدید یا راستا جدید بین نورون های مغز شما ایجاد می نماید. به خصوص اگر چیزی که یاد می گیرید یک زبان جدید باشد! تحقیقات ثابت نموده افرادی که بیش از یک یا دو زبان می دانند کمتر مبتلا به آلزایمر می شوند. حالا نه فقط زبان... شما هر فعالیت جدیدی که انجام دهید و چیز جدیدی که یاد بگیرید اتصالات بیشتری بین نورون ها ایجاد نموده اید. وقتی از این راستا ها روی مغز شما بیشتر شوند این باعث سرعت در تفکر و یادگیری می گردد و شخص می تواند به سرعت به فعالیت های فکری بپردازد.

4- ایجاد عادات و شرایط جدید

برای اینکه باز هم مغزتان را بیشتر تقویت کنید باید با ایجاد شرایط جدید برای آن سریع ترش کنید. به این شکل که مثلا اگر همواره کاری را با دست چپ تان می کردید حالا کوشش کنید آن کار را با دست راست انجام دهید. اگر همواره برای کاری بدون دلیل آب داغ استفاده می کردید حالا آب سرد را امتحان کنید. غذا های جدید بخورید و نوشیدنی های جدید بنوشید. این ها همه برای مغز شما شرایط جدیدی ایجاد می نماید. مسافرت به مکان های جدید، معاشرت با آدم های جدید و انجام دادن کار هایی که تا به حال انجام شان نداده اید همه و همه برای شما مفید هستند.

5- بازی های کامپیوتری

شاید به نظرتان عجیب بیاید. ولی حقیقت دارد. یک بازی کامپیوتری انتخاب کنید که شما را ناچار کند در لحظه تصمیمات سریع بگیرید و ذهن تان را فعال کنید. صرفا دنبال هیجانات نباشید بلکه به دنبال بازی هایی بگردید که از شما بخواهند برای انجام دادن ماموریت ها یا دریافت امتیاز، راه جدیدی را امتحان کنید.

6- خلاقیت و مدیتیشن

مدیتیشن راهی برای رسیدن به آرامش است. آرامش هم انسان را به سمت تفکر راهنمایی می نماید؛ بنابراین اگر شرایط سخت و دلهره آور زندگی شما باعث شده نتوانید خلاق باشید این روش برای شما عالی است. مدیتیشن تفکر واگرا را تقویت می نماید. تفکر واگرا به معنای ارائه راهکار های جدید در حل مسأله است، این نوع تفکر حالتی ذهنی است که در آن ایده های جدید فراوری می گردد.

بیشتر بخوانید: آموزش مدیتیشن و شگردهای مراقبه

7- خواب کافی

این اشتباه بزرگی است که در لحظات خاصی از زندگی از خواب تان بزنید به خیال اینکه بازده بهتری داشته باشید! خستگی شما را کند می نماید. خواب تصویر های حافظه را بازسازی می نماید، بدین معنی که به ما اجازه می دهد از دیدگاه هایی جدید به تجربیات مان نگاه کنیم. یک چرت کوتاه می تواند فعالیت سمت راست مغز (بخشی از مغز که مسئول خلاقیت است) را افزایش دهد.

8- افزایش مطالعه

با بیشتر مطالعه کردن باز هم مغزتان را در برابر اطلاعات جدید قرار می دهید. البته دقت کنید که خوب و موثر بخوانید. یعنی خودتان را با نت گردی های بی هدف مشغول نکنید. هدفمند جلو بروید و نباید فراموش کنید که چه می خواهید. اگر هم وقتی برای مطالعه کردن ندارید به شما استفاده از کتاب های صوتی را پیشنهاد می کنیم.

9- افزایش اعتماد به نفس

هر چقدر هم که انسان خلاقی باشید، ولی اعتماد به نفس و شجاعت کافی برای انجام دادن کار های جدید و مقابله با نگاه های منفی دیگران را نداشته باشید بی فایده است. پس علاوه بر تقویت مغزتان روی تقویت اعتماد به نفس تان هم کار کنید.

بیشتر بخوانید: بالا بردن اعتماد به نفس با خلق عادات جدید در زندگی!

شما چقدر خلاق هستید؟ کدام یک از روش های بالا به شما بیشتر یاری می نمایند که خلاق تر باشید؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات سایت خبرنگاران با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1501

به "9 راه چاره موثر برای افزایش خلاقیت و نوآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 راه چاره موثر برای افزایش خلاقیت و نوآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید