کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی؛ 14 شخصیت که طرف درست یا اشتباه را انتخاب کردند

به گزارش شاتر عکاسی، در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War) حق با چه کسی بود؟ در ادامه خواهیم دید که چه کسی طرف اشتباهی را انتخاب نموده و کدام کاراکتر ها، با توجه به شخصیت هایشان، طرف مناسبی را انتخاب کردند.

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی؛ 14 شخصیت که طرف درست یا اشتباه را انتخاب کردند

تابستان سال 2016، مارول با داستانی که هواداران انتظارش را نداشتند، آن ها را غافل گیر کرد. کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی شخصیت های بسیار کمتری نسبت به داستان کمیک خودش داشت. اما این موضوع با توجه به تعداد بسیار کمتر شخصیت های دنیای سینمایی مارول قابل درک است. با این وجود، دنیای سینمایی ماورل ایده تقسیم شدن ابرقهرمانان به دو دسته را با ظرافت خوبی انتقال داد.

هر کدام از انتقام جویان با توجه به اختلاف به وجود آمده یکی از طرفین را انتخاب کردند و در برخی شرایط حتی انتقام جویانی که روابط نزدیکی با هم داشتند، رو به روی هم قرار دریافتد. انتخاب برخی از آن ها، با شخصیت توصیف شده از آن ها لزوما همخوانی نداشت.

فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی عملا یک فیلم راجع به انتقام جویان است که مهم ترین شخصیت های دنیای سینمایی مارول را در یک داستان جامع، ادغام می نماید. تصمیم های گرفته شده توسط شخصیت های این فیلم که تأثیر آن هنوز در دنیای سینمایی مارول واضح است، توسط بسیاری از هواداران زیر سؤال برده شده است. لیست ارائه شده نمایانگری از شخصیت پردازی قوی یا منطق ضعیف دنیای سینمایی مارول است.

14. انتخاب درست: کاپیتان آمریکا

تا قبل از حوادث فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، می دانیم که کاپیتان آمریکا دلایل مناسبی برای بی اعتمادی به یک سازمان دولتی برای به دست آوردن کنترل گروه انتقام جویان دارد. در طول فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان استیو راجرز متوجه می گردد سازمان شیلد (تنها چیزی که از زمان یخ زدن او تا پس از آن وجود داشت) توسط دشمن اصلی خود، سازمان هایدرا کنترل می گردد.

بنابراین او کاملا حق دارد که در این زمینه به دولت اعتماد نکند. به علاوه کاپیتان آمریکا رهبر اصلی انتقام جویان است و تسلیم کردن این گروه، برای او کار راحتی نیست.

13. انتخاب اشتباه: سرباز زمستان

با وجود این که باکی وفاداری زیادی نسبت به کاپیتان آمریکا دارد و جانب داری او از هر تصمیمی که استیو راجرز بگیرد، به نظر منطقی می آید، اما سرباز زمستان از تمایل نداشتن برای جنگیدن، به جنگیدن با دولت و نیمی از گروه انتقام جویان می رسد.

در نهایت باکی به این نتیجه می رسد که باید کمی استراحت کند تا زمانی که مطمئن گردد دیگر از او به عنوان سلاحی مرگبار، بر خلاف خواست خودش استفاده نخواهد شد. ولی به نظر می رسد که او در ابتدا هیچ توجهی به این موضوع ندارد و به دنبال کسی (زیمو) می رود که در وهله اول باکی را بر خلاف میل خودش فعال سازی نموده و به دنبال او به جایی کشیده می گردد که برای اولین بار با باکی چنین کاری نموده بودند. سپس زیمو از حضور سرباز زمستان برای ایجاد اختلاف بین انتقام جویان استفاده می نماید. در کل، بهترین تصمیم می توانست این باشد که باکی جای دشمن اصلی را به کاپیتان آمریکا می گفت و پس از آن خود را از مهلکه دور می کرد.

12. انتخاب درست: مرد مورچه ای

مرد مورچه ای قبلی، هنک پیم به دفعات مختلف حس بد خود را نسبت به تمام چیز هایی که به نام استارک ربط پیدا می نماید بیان نموده است. به نظر می رسد که این حس به مرد مورچه ای جدید هم انتقال پیدا نموده است.

اگر این موضوع را با رویارویی اسکات لنگ و سم ویلسون در سال 2015 کنار هم قرار بدهیم، می بینیم که اعلام امادگی از سوی او برای مبارزه علیه تونی استارک تصمیمی منطقی به نظر می رسد. همچنین لنگ ماهیتی شورشی دارد و این موضوع دلیل مضاعفی برای مقابله او با توافق نامه سوکوویا می گردد.

11. انتخاب اشتباه: بیوه سیاه

ناتاشا رومانوف در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی طرف تونی استارک را انتخاب می نماید. اما او باید طرف استیو راجرز را انتخاب می کرد. با وجود این که او در انتهای نبرد پلنگ سیاه را متوقف می نماید و به باکی و کاپیتان آمریکا اجازه فرار می دهد، در بحث توافق نامه سوکوویا، رومانوف طرف تونی استارک را می گیرد.

ناتاشا در طول مشکلاتی که کاپیتان آمریکا در فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان با سازمان شیلد داشت، همراه او بود. برادران روسو رابطه بین ناتاشا و استیو را، با انتخاب جناح تونی استارک توسط او به امتحان گذاشتند که این تصمیمی خوب برای ایجاد درام بود. اما در نهایت احساس می گردد که او باید از ابتدا طرف کاپیتان آمریکا را می گرفت.

10. انتخاب درست: ماشین جنگ

جیمز رودز در جنگ داخلی انتقام جویان طرف تونی استارک را گرفت و با وجود این که آخر نبرد صدمه ای جدی دید، دریافت این تصمیم از سوی رودز به دو دلیل معین بود. رودی سالیان سال است که دوست نزدیک تونی استارک حساب می گردد و از زمانی که او لباس زرهی خود را به گرفت و تبدیل به ماشین جنگ شد، این حالت بین آن ها بیشتر شده است.

پس معین است که او در این نبرد جناح تونی را انتخاب می نماید. از نظر ایدئولوژیکی هم رودی کسی است که به دولت اعتماد دارد. او در ارتش خدمت نموده است و برای ژنرال راس احترام قائل است. رودی به توافق نامه سوکوویا اعتماد کامل دارد.

9. انتخاب اشتباه: ویژن

در نهایت تیم کاپیتان آمریکا برنده موضوع توافق نامه شد. آمدن تانوس این توافق نامه را بی استفاده ساخت، زیرا مردم فقط می خواستند جان سالم به در ببرند و کسی دیگر به مانع های قانونی توجه نمی کرد. پس چرا ویژن تیم تونی استارک را انتخاب کرد؟

اگر او یک هوش مصنوعی مطلع به همه چیز است که می تواند با تفکر منطقی و جمع آوری اطلاعات بسیار زیاد هر آینده ای را پیش بینی کند، چرا نتواست شکست اجتناب ناپذیر توافق نامه سوکوویا را پیش بینی کند؟ احتمالا جواب این سؤال این است که نویسندگان فیلم خواستار شروع روابط عاشقانه بین او و اسکارلت ویچ بودند. اما این دلیلی کافی برای این موضوع نیست.

8. انتخاب درست: پلنگ سیاه

پلنگ سیاه هم مانند رودی یک دلیل شخصی و یک دلیل سیاسی برای انتخاب جناح تونی استارک در درگیری بر سر موضوع توافق نامه سوکوویا داشت. دلیل شخصی، خون خواهی تچالا از باکی بود. باکی در طرف دیگر درگیری قرار داشت و تچالا مطمئن بود که باکی عامل انفجار بمبی بوده که منجر به مرگ پدرش شده است.

انتخاب طرف مرد آهنی بهترین راه او برای رسیدن به باکی بود. دلیل سیاسی او هم این است که تچالا یک عضو خاندان سلطنتی واکاندا است. در انفجاراتی که زمینه توافق نامه را فراهم کردند، چندین واکاندایی کشته شدند. در نتیجه، او تبدیل به یکی از حامیان اصلی این توافق نامه شد.

7. انتخاب اشتباه: هاکای

وقتی از جرمی رنر پرسیدند که چرا در درگیری مربوط به توافق نامه هاکای طرف کاپیتان آمریکا را انتخاب کرد، دلیل آن را این اظهار داشت که اول کاپیتان آمریکا از او یاری خواست. تنها ثمری که این تصمیم داشت، مشاهده درگیری تن به تن هاکای با بیوه سیاه بود. اما از آنجایی که هیچ کدام قصد آسیب زدن به دیگری را نداشت، اهمیت درگیری پایین بود.

اکنون کلینت بارتون از زندگی خود به عنوان یک ابرقهرمان کنار گرفته و روی خانواده خود تمرکز نموده است. بنابراین دخالت او در این درگیری منطقی به نظر نمی رسد. اما حتی اگر او باید وارد این درگیری می شد (بنا به هر دلیلی به جز دلیلی که جرمی رنر قبلا آورده بود)، باید امن ترین گزینه را انتخاب می کرد. زیرا انتخاب جناحی که حمایت دولت را دارد، می تواند از زندانی شدن او جلوگیری نموده و بارتون را به خانواده خود نزدیک نگه دارد.

6. انتخاب درست: تادئوس راس

پس از غیبت طولانی او از زمان اولین حضورش به عنوان ژنرال راس در فیلم هالک شگفت انگیز در سال 2008، اکنون او با همان شخصیت به فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی به عنوان وزیر خارجه برگشته است.

راس شخصیتی بسیار قانون مند است و این موضوع او را تبدیل به دشمنی مناسب برای هالک یاغی و به نسبت های مختلف، دیگر انتقام جویان نموده است. راس به هیچ وجه نمی تواند این میزان از قدرت را در اختیار یک سازمان غیر دولتی قرار دهد و به عنوان یک شخص دولتی، او در ابتدا با ابرقهرمانان برخوردی دیپلماتیک دارد.

5. انتخاب اشتباه: شارون کارتر

شارون کارتر هم مثل راس، شخصیتی کاملا دولتی است. آن ها هیچ قدرتی ندارند و به نظر جایگزین های بسیار مناسبی برای شیلد، در سازمان سیا محسوب می شوند. اما او در گذشته ماهیتی شورشی و روابطی نزدیک با کاپیتان آمریکا را از خود نشان داده است.

شارون در نهایت جناح خود را تغییر داده تا به کاپیتان، سم و باکی یاری کند ولی همراهی نکردن آن ها توسط او کمی گمراه کننده است. با دخالت نکردن، نه تنها از شرکت در شرایطی که می توانست تأثیر زیادی در آن داشته باشد اجتناب کرد، بلکه به دنیایی بازگشت که اکنون در آن تحت تعقیب است.

4. انتخاب درست: فالکون

در آخر فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان سم از استیو راجرز پرسید که آیا او به دنبال پیدا کردن باکی خواهد رفت. استیو به سم گفت: تو مجبور نیستی با من بیایی و سم هم پاسخ داد: می دانم. پس کی شروع کنیم؟.

سم تحت هر شرایطی استیو را دنبال خواهد نمود. حمایت او از کاپیتان آمریکا در رهبری نیمی از انتقام جویان بر علیه توافق نامه سوکوویا، حتی با وجود تضاد این موضوع با ماهیت وطن پرستانه سم، منطقی به نظر می رسد. به همین خاطر انتخاب او به عنوان جانشین کاپیتان آمریکا در انتهای فیلم انتقام جویان: آخر بازی، جای تعجب ندارد. او وفاداری خود را به عنوان یک دوست و متحد آن هم تحت هر شرایطی ثابت نموده است.

3. انتخاب اشتباه: اسکارلت ویچ

واندا ماکسیموف دلیل اولیه اصرار ژنرال راس برای پیش بردن توافق نامه سوکوویا است. وقتی کراس بونز خواست یک نارنجک را منفجر کند، واندا سعی کرد که آن انفجار را مهار کند. اما در نهایت کنترل آن را از دست داد و منجر به انفجار یک سمت ساختمان و مرگ تعدادی آدم بی گناه شد. این موضوع موجب این شد که سازمان ملل موضع خود را نسبت به ابرقهرمانان، با یک قانون گذاری جدید تغییر دهد.

واندا در نهایت می توانست متوجه گردد که این توافق نامه خوبی نیست، اما بار گناه و عذاب وجدان کشتار مردم گذاشته شده روی دوش او، دیدگاه او را تیره کرد و هر قراردادی که به او پیشنهاد می شد، مقبول اسکارلت واقع نمی گشت.

2. انتخاب درست: مرد آهنی

این موضوع که هم کاپیتان آمریکا و هم مرد آهنی دیدگاه های کاملا موجهی دارند، کمی عجیب به نطر می رسد. زیرا با توجه به شخصیت پردازی آن ها، انتظار نظرات مخالفی از آن ها می رود. تونی باید شخصیت شورشی و یاغی باشد که می خواهد به ساز خود برقصد و کاپیتان باید شخص مبادی قانونی باشد که در برابر قانون و دولت سر خم می نماید.

با توجه به نسخه دنیای سینمایی این شخصیت ها، چنین شرایطی منطقی است. دیدن مادری که غم از دست دادن فرزند خودش را داشت، تونی را مجبور به تفکر راجع به عواقب کارش در فیلم انتقام جویان: عصر اولتران کرد. او به قدری تحت تأثیر قرار گرفته بود که حاضر به دادن کنترل اوضاع به دست دولت شد.

1. انتخاب اشتباه: مرد عنکبوتی

اگرچه این تصمیم زمینه خوبی را برای شروع روابط پدر و پسر گونه بین پیتر پارکر و تونی استارک فراهم کرد و در سایر فیلم های دنیای سینمایی مارول تا مرگ تونی ادامه یافت، یا حتی در فیلم دوم مرد عنکبوتی هم تأثیر داشت، اما استفاده از پیتر پارکر در صحنه نبرد در فرودگاه تصمیمی عاری از احساس مسئولیت از سوی تونی بود.

پیتر فقط یک نوجوان بود و اگر چیزی غیر از داستان هایی که تونی از توافق نامه سوکوویا برای او گفته بود می دانست، قطعا طرف کاپیتان آمریکا را می گرفت. این توافق نامه ، احتمالا جلوی فعالیت های مرد عنکبوتی را هم می گرفت و او از این مسئله نمی توانست خشنود باشد. اگر پیتر پارکر توسط تونی استارک شستشوی مغزی نمی شد، احتمالا بر علیه تصویب شدن توافق نامه مبارزه می کرد.

منبع: Screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1638

به "کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی؛ 14 شخصیت که طرف درست یا اشتباه را انتخاب کردند" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی؛ 14 شخصیت که طرف درست یا اشتباه را انتخاب کردند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی؛ 14 شخصیت که طرف درست یا اشتباه را انتخاب کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید