هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

به گزارش شاتر عکاسی، خبرنگاران: دنیا پر از گیاهان و حیواناتی است که دوست داریم آن ها را لمس کنیم. اما برخی گونه ها هستند که با تمام وجود باید جلوی خودمان را بگیریم که به آن ها دست نزنیم. در غیر این صورت، ممکن است دچار بیماری لاعلاجی شویم یا حتی بمیریم. در این مطلب با گیاهانی آشنا می شوید که هرگز نباید به آن ها نزدیک شوید.

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

بلوط سمی

این یکی دیگر از گیاهان رایجی است که بسیاری از ما نمی دانیم باید از آن اجتناب کنیم. چرا؟ چون مانند پیچک سمی است، اما هزار برابر بدتر! پوست شما به روغن موجود این گیاه به شدت واکنش نشان می دهد و نتیجه ان جالب نخواهد بود. واکنش پوست به بلوط سمی، بسیار شبیه به واکنش آن به پیچک سمی است؛ یعنی دچار جوش های وحشتناکی می شوید. هر چه پوست بیشتر در معرض روغن بگیرد، این بثورات بیشتر خواهند بود. در نهایت، نتیجه وحشتناک آن تا چند هفته ادامه دارد.

شوکران آبی (Water hemlock)

شوکران یکی از آن چیز هایی است باید زنگ خطر را در سر شما به صدا درآورد. همین گیاه بود که سقراط را کشت. همه قسمت های این گیاه به شدت سمی هستند. حتی افراد زیادی بعد از خوردن پرندگانی که دانه های این گیاه را خورده بودند، جان خود را از دست دادند. این گیاه در آمریکای شمالی، اروپا و غرب آسیا یافت می شود.

آقطی (Elder)

این گیاه مرگ حتمی را رقم می زند. با این وجود، گل این گیاه معمولا به عنوان چاشنی یا دارو استفاده می شود. دانه ها، ساقه ها و ریشه ها همگی سمی هستند. اگر مقدار کافی از این ها را مصرف کنید دچار مشکل جدی می شوید. قسمت های سمی گیاه در بدن سیانید می سازند و باعث تهوع شدید، استفراغ، اسهال و حتی کما می شوند. پس بهتر است هرگز به این گیاه دست نزنید.

خرزهره

خرزهره گیاه زیبایی است که نگهداری از آن آسان است. اما بسیار سمی است و موجب تهوع، بی قراری و حتی ایست قلبی می شود. این گیاه در اروپا و آمریکای شمالی یافت می شود.

اقونیطون (Wolfsbane)

گرگ ها شکارچیان فوق العاده ای هستند و اگر چیزی آن ها را به دردسر بیندازد، احتمالا برای ما هم بد است. مثل گل اقونیطون که یکی از سمی ترین گیاهان زمین است. مثلا اخیرا مردی بعد از باغبانی کشته شد. ماجرا از این قرار بود که او بعد از تماس با این گیاه روی زمین افتاد. او را فورا به بیمارستان رساندند، اما مرد چند روز بعد در اثر نارسایی اعضای بدنش درگذشت.

تاتوره (Jimsomweed)

تاتوره گیاهی سمی است که در آمریکای مرکزی و مکان هایی با آب و هوای معتدل یافت می شود. به طرز عجیبی، برخی افراد از این گیاه به صورت تفریحی به عنوان ماده مخدر توهم زا استفاده می کنند. اما این کار بسیار خطرناک است. چون سموم این گیاه باعث مسمومیت خفیف تا مرگ می شوند.

گلپران (Hogweed)

گلپران یکی از گونه هایی است که کمتر کسی می داند نباید به آن دست بزند. این گیاه بزرگ تا 4.2 متر رشد می کند و شیر سمی دارد. اگر این شیره به پوست بخورد، تاول های وحشتناکی می زند؛ بنابراین بهتر است از آن دور بمانیم. در غیر این صورت، آرزو می کنیم که کاش می مردیم. همچنین اگر این گیاه به چشم کسی بخورد، کور می شود.

فرفیون (Spurge)

شیره این گیاه حاوی مواد شیمیایی سمی است که وقتی آن را لمس می کنید، وارد پوست شده و باعث مسائل جدی می شود. این مسائل از خفیف تا شدید متغیر هستند. قرمزی پوست، تورم و تاول از علائم آن هستند.

ریواس

حتما این گیاه را می شناسید، اما نمی دانید که یک گیاه سمی است. بخش سمی اصلی این گیاه برگ های آن هستند. پس حتما همه برگ های آن را جدا کنید و دور بریزید و سعی کنید این کار را با حداقل تماس با آن ها انجام دهید. مثلا از دستکش استفاده کنید.

شابیزک (Belladonna)

شابیزک یک گیاه سمی است که اگر خورده شود، منجر به علائم متغیری از گیجی تا توهم و مرگ می شود. از این گیاه در داستان ها برای مسموم کردن دشمن استفاده می شود. پس تا می توانید از آن اجتناب کنید.

پیچک سمی

پیچک سمی را هرگز نباید لمس کنید. چون پوشیده از روغنی است که پوست شما را دچار مشکل می کند. واکنش وحشتناک این گیاه از طریق سیستم ایمنی به بدن القا می شود. پیچک سمی منجر به واکنش آلرژیک در پوست و گاهی زخم های چرکی ناخوشایندی می شود.

کرچک

حتما درباره روغن کرچک شنیده اید. از این روغن در همه چیز از روان کننده های صنعتی گرفته تا درمان استفاده می شود. اما این ماده حاوی یکی از کشنده ترین سموم به نام رایسین است که مصرف آن به مقدار زیاد انسان را از پا درمی آورد. منظور از مقدار زیاد، جویدن تنها چند دانه کرچک است.

کلاهک مرگ

کلاهک مرگ نوعی قارچ است که باید از آن اجتناب کنید. این قارچ های سمی کشنده چند علامت دارند. کلاهک آن ها سفید با سایه خاکستری است و کمی رنگ سبز یا زرد دارند. هریک از این علائم را در قارچ مشاهده کردید، بهتر است نزدیک آن نشوید.

قارچ مرگبار (Amanita)

قارچ های مرگبار یکی دیگر از انواع قارچ هستند که با تمام وجود باید از آن ها اجتناب کنید. اگرچه این قارچ ها برای همه موجودات کشنده نیستند، اما برای ما هستند. به خصوص اگر آن ها را بخوریم. برای شناخت این قارچ، باید به دنبال قارچ قرمز با خال های سفید بگردید. این نشانه اصلی سمی بودن قارچ است. دلیل سمی بودن این قارچ، وجود سم وحشتناکی به نام آماتوکسین است. این سم اگر خورده شود، به آرامی کبد و کلیه را از کار می اندازد.

خرزه هندی (Rhododendron)

خرزه هندی گیاهی است که بسیاری از ما دیده ایم. این گیاه گلدار زیبا در سراسر جهان یافت می شود. با این حال، در برگ های این گیاه زیبا، یک ماده بسیار سمی وجود دارد. علائم خوردن این گیاه شامل استفراغ، کاهش ضربان قلب و احساس خستگی شدید می شود.

شیپور فرشته

شاید به خاطر نامش، فکر کنید این گیاه زیاد هم بد نیست. اما اشتباه می کنید. این گیاه به خاطر شکل شیپوری و رنگ طلایی اش این نام را گرفته است، البته شاید هم، چون شما را مستقیم به بهشت می فرستد! شیپور فرشته در آمریکای جنوبی یافت می شود. آنچه این گیاه را کشنده می کند، وجود سم آلکالوئید در برگ های آن است. این سم علائم متغیری از تهوع تا توهم دارد.

منبع: science101

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 541

به "هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید