غارهای استان یزد در معرض تخریب سودجویان

به گزارش شاتر عکاسی، خبرنگاران/یزد مسئول کارگروه غارنوردی استان یزد نسبت به تعرض برخی سودجویان به غارهای استان که به بهانه توسعه گردشگری ولی با تخریب همراه است، هشدار داد.

غارهای استان یزد در معرض تخریب سودجویان

حسن انتظاری در گفت وگو با خبرنگار شاتر عکاسی، با اشاره به تخریب های اخیر غارهای استان که بهانه توسعه گردشگری در حال اتفاق است، شرح داد: غارهای استان یکی پس از دیگری به علت کسب درآمد و شهرت های لحظه ای تخریب می شوند.

وی با بیان این که بسیاری از این غارها پس از میلیون ها سال گذشت زمان تشکیل شده اند، گفت: متأسفانه این روزها شاهد هستیم که گروه های طبیعت گرد به دلیل ناآشنایی به سیستم حفاظتی غارها، در زمانی اندک نابودی این آثار زیبای طبیعی را رقم می زنند.

انتظاری از سوء استفاده های برخی افراد سودجو در این باره نیز خبر داد و گفت: بعضاً دیده می شود غارهایی که 20 سال از اکتشاف آنها می گذرد، از سوی برخی گروه ها از سرغون ها به فاطیماها تغییر نام پیدا می کند و با تبلیغاتی مبنی بر اکتشاف غاری جدید در استان برای جذب مشتری بیشتر که البته تخریب بیشتر این سرمایه های ملی را نیز به دنبال دارد، تلاش می شود.

این غارنورد حرفه ای کشورمان از مسئولان و متولیان امر می خواهد تا برای حفاظت از غارهای استان ورود کنند و شرایطی سالم را برای بازدید علاقمندان و گردشگران از این سرمایه های عظیم غیر قابل برگشت فراهم اوردند و دست سودجویان را از این منابع خدادادی قطع کنند.

انتظاری استان یزد را به لحاظ وجود غارهای زیبا اعم از غارهای خشک و غارهای آبی از استان های مناسب کشور دانست و یادآور شد: کمیته غارنوردی استان از سال 1391 تا به امروز اقدام به شناسایی و نقشه برداری از 52 غار موجود در استان و همچنین عکس برداری از داخل قریب 20 غار داخل استان کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 856

به "غارهای استان یزد در معرض تخریب سودجویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غارهای استان یزد در معرض تخریب سودجویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید