رفاه گردشگران معلول را تأمین کنید، پیشنهادهایی برای میراث فرهنگی

به گزارش شاتر عکاسی، محمد اسماعیل شیخ قرایی به خبرنگاران گفت: معلولان کشور حدود ده درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند. اگر این آمار توسط سازمان بهزیستی ارائه گردد، آنها آمار افرادی را می دهند که عضو سازمان بهزیستی هستند و یا این سازمان آنها را شناسایی نموده است. درحالی که بسیاری از معلولان هیچ ارتباطی با سازمان بهزیستی ندارند. از سوی دیگر طبق آمار سازمان ملل به طور متوسط ده درصد جمعیت هر کشوری معلول هستند بنابراین ما هم به همان آمار استناد می کنیم و می گوییم که در ایران حدود 8 تا 10 میلیون نفر معلول هستند. با این حال این آمار دقیق نیست.

رفاه گردشگران معلول را تأمین کنید، پیشنهادهایی برای میراث فرهنگی

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور ویژه کریسمس کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

وی گفت: برای رفاه حال معلولان به ویژه معلولانی که با انجمن فرهنگی ورزشی گردشگری معلولان پارس ارتباط دارند، سعی کردیم که تورهای گردشگری برگزار کنیم نام این تورها را پاراتور گذاشته ایم. این تورها از سال 92 تا به امروز هر چند وقت یک بار برگزار می گردد و تا به امروز توانسته ایم 11 پاراتور به مقصد شهرهای مختلف گردشگری ایران برگزار کنیم. پاراتورها چند منظوره برگزار می شوند از جمله، آموزش، شناسایی موانع و ارائه راهکار برای موانع و معماری.

قرایی اعلام کرد: متاسفانه هنگام برگزاری تورهای گردشگری متوجه می شویم که اماکن گردشگری از لحاظ سیستم معماری هیچ گونه مناسب سازی خاصی نشده اند. سازمان میراث فرهنگی اجازه ساخت و ساز در ابنیه تاریخی را نمی دهد ما هم معتقدیم که باید سنگ فرش 200 ساله باقی بماند اما می توان امکانات لازم را برای تردد معلولان با تجهیزات پرتابل فراهم کرد. مانند ایجاد رمپ چوبی که دو طرف جوی آب قرار می گیرد حتی می توان آنها را در بخشی از یک سطح مسطح قرار داده و اجازه تردد معلولان با ویلچر را داد. حتی می توان این رمپ ها را موقت کار گذاشت. متاسفانه موانعی که برای عدم تردد موتورسیکلت در پیاده راه ها گذاشته اند باعث شده تا معلولان با ویلچر هم دچار مشکل شوند.

مدیرعامل انجمن معلولان پارس اعلام کرد: سنگ فرش های خیابان ها مانند ناصر خسرو نیز مشکل دیگر معلولان است. این سنگ ها با فاصله زیاد و تیز طوری کنار هم قرار گرفته اند که امکان تردد معلولان با ویلچر و افرادی که عصا دارند با سختی زیاد رو به رو شوند. درحالی که می بایست راه دیگری برای تردد سالمندان و معلولان وجود داشته باشد. در استان زنجان و هنگام بازدید از موزه مردان نمکی، متوجه شدیم که آسانسور موزه خراب است برای دیدن مردان نمکی که یکی از مهمترین جاذبه های این استان به شمار می آید، باید افراد را با ویلچر چند طبقه از پله ها بالا می بردیم اما این کار امکان پذیر نبود. بنابراین منصرف شده و برگشتیم. این اتفاق بسیار ناخوشایند بود چون گردشگران پاراتور راه زیادی از تهران تا زنجان طی نموده بودند تا این اثر را از نزدیک ببینند.

ورودی موزه ملی

وی اضافه کرد: این مسائل در شهر تهران و هنگام بازدید از موزه های ملی، جواهرات، کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران نیز وجود دارد مدیران مجموعه های تاریخی فکری به حال گردشگران معلول ننموده اند. در کاخ سعدآباد راستا بازدید از موزه ها طولانی است و افراد ناتوان نمی توانند این راستاها را طی نمایند درحالی که در موزه ها و کاخ های بزرگ کشورهای دیگر وسایلی برای حمل و نقل افراد ناتوان در این مراکز وجود دارد. مگر قرار دادن چند ویلچر برای جابه جایی افراد گردشگر معلول چقدر هزینه لازم دارد؟ یا گذاشتن رمپ در راستاهای صعب العبور چقدر زمان و بودجه می خواهد؟

وی توضیح داد: افراد معلول ترحم نمی خواهند فقط باید برایشان راه را هموار کنیم. می توان روی سنگ فرش های گنبید سلطانیه راهی را با لایه ای از پلاستیک محک ایجاد کرد تا افراد ناتوان از روی آن رد شده و از گنبد بازدید نمایند. موزه ملی ایران یکی از مهمترین موزه هاست اما وقتی گردشگران را به آنجا بردیم باید همه را با ویلچر بلند نموده و از پله ها بالا می بردیم. این اتفاق در برج طغرل هم افتاد. در روستای ابیانه نیز آنها را بلند نموده، ویلچر را از روی مانع رد کردیم و خودشان را هم جدا عبور دادیم!

شیخ قرایی اعلام کرد: بخش سمعی و بصری موزه ها کامل نیست. ناشنوایان و نابینایان نمی توانند صدای راهنما را بشنوند و یا اطلاعات نصب شده کنار اشیای موزه ای کامل نیست تا آنها نیازی به شنیدن صدای راهنما نداشته باشند و خوب ببینند. برای نابینایان نیز راهنمای موزه ای وجود ندارد تا به یک نابینا اطلاعات کامل بدهد. برای این دسته از افراد باید اتاق مخصوصی وجود داشته باشد اما چنین نیست. باید در هتلها طبق استاندارد بین المللی، اتاق مخصوص معلولان وجود داشته باشد اما در هتلهای 5 ستاره ایران چنین امکاناتی وجود ندارد همچنین می بایست عرض درهای حمام و سرویسی بهداشتی بیش از 80 سانتی متر باشد، اما اکنون کدام یک از هتل ها این موارد را رعایت می نمایند تا معلولان با چرخ بتوانند داخل آن بروند؟

وی اضافه کرد: در رستوران ها باید منوی غذا با توضیحات و قیمتش را در اختیار نابینایان قرار دهند اما این کار انجام نمی گردد. ما این پیشنهادات را بارها به مسئولان برنامه ریزی در سازمان میراث فرهنگی و یا وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام نموده ایم حتی خواستیم تا ما را در جلسات برنامه ریزی خود دعوت نمایند اما چنین کاری انجام ندادند. قانون مدونی برای تسهیلات ویژه معلولان وجود ندارد مگر اینکه مساعدتی از سوی مسئولان انجام گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 696

به "رفاه گردشگران معلول را تأمین کنید، پیشنهادهایی برای میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفاه گردشگران معلول را تأمین کنید، پیشنهادهایی برای میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید