ثبت رکوردی استثنایی در تاریخ اسکار؛ نامزدی هنرمندی در 7 رشته!

به گزارش شاتر عکاسی، کنت برانا بازیگر و کارگردان سرشناس فیلم بلفاست تبدیل به نخستین سینماگر تاریخ شد که در هفت رشته متفاوت نامزد جایزه اسکار شده است.

ثبت رکوردی استثنایی در تاریخ اسکار؛ نامزدی هنرمندی در 7 رشته!

به گزارش خبرآنلاین، کنت برانا کارگردان سال جاری با فیلم بلفاست نامزد در سه رشته جایزه برترین فیلم، برترین کارگردان، برترین فیلمنامه ارژینال نامزد جایزه اسکار شده است.

او پیش از این در نیز در 4 رشته متفاوت دیگر نامزد اسکار بوده و به این ترتیب نخستین هنرمندی است که در 7 رشته متفاوت نامزد این جایزه شده است.

پیش از این جرج کلونی، آلفونسو کوارون و والت دیزنی هر کدام با نامزد شدن در شش بخش متفاوت اسکار رکورددار بودند.

برانا اگر چه هیچ گاه برنده اسکار نشده است، اما همواره نامش در میان چهره های تحسین شده سینما قرار گرفته است.

او با فیلم هنری پنجم که اقتباسی سینمایی از نمایشنامه مشهور شکسپیر بود، نامزد اسکار برترین کارگردانی و برترین بازیگر مرد نقش اول شد. او در فیلم هفته ای که با مریلین گذراندم نامزد دریافت جایزه برترین بازیگر مرد نقش مکمل شد.

برانا که برای نوشتن فیلمنامه هملت نامزد اسکار برترین فیلمنامه اقتباسی هم شده است، یک بار هم با فیلم کوتاه آواز قو به جمع نامزد های اسکار راه یافته است.

برترین فیلم، برترین کارگردانی، برترین فیلمنامه ارژینال، برترین فیلمنامه اقتباسی، برترین بازیگر مرد نقش اول، برترین بازیگر مرد نقش مکمل و برترین فیلم کوتاه رشته هایی هستند که کنت برانا در طول فعالیت هنری در آن ها نامزد دریافت اسکار شده است.

او در کنار بزرگانی، چون اورسن ولز، وودی آلن و کلینت ایستوود از معدود هنرمندان سینما است که همزمان نامزد دریافت جایزه اسکار کارگردانی و بازیگری شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2006

به "ثبت رکوردی استثنایی در تاریخ اسکار؛ نامزدی هنرمندی در 7 رشته!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت رکوردی استثنایی در تاریخ اسکار؛ نامزدی هنرمندی در 7 رشته!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید