تهران در حال گذر از قله موج ششم کرونا، اُمیکرون خاتمه کووید نیست

به گزارش شاتر عکاسی، معاون بهداشت ستاد کرونای مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به شرایط کرونا در تهران، گفت: از نظر آمار مراجعه موارد سرپایی، مشاهده می کنیم که کم کم در شیب نزولی قرار می گیریم. اگر به یکباره دچار پیک ناگهانی نشویم به نظر می رسد همین روزها در حال عبور از پیک امیکرون در موج ششم هستیم.

تهران در حال گذر از قله موج ششم کرونا، اُمیکرون خاتمه کووید نیست

دکتر علیرضا اولیایی منش در گفت وگو با خبرنگاران، درباره آمار مقدار تزریق واکسن کرونا در استان تهران، گفت: آمار تزریق دز اول 92 درصد، دز دوم 82 درصد و دز سوم نزدیک 40 درصد است . این آمار نسبتا خوب است. آمار واکسیناسیون 12 سال به بالا هم نزدیک به آمار میانه تهران و کشوری است.

وی درخصوص نحوه بیماریابی کرونا در مرکز، اظهار کرد: در سویه امیکرون و به طور کلی در زمان رسیدن به پیک ها، موضوع بیماریابی متفاوت می شود. حتی از نظر علمی اعلام می شود وقتی در پیک قرار داریم تست ها دیگر فایده ندارند و یا خیلی از کشورها شیوه خود را از تست PCR به رپید تست ها تغییر می دهند. وقتی در پیک قرار داریم بویژه در پیک امیکرون که به سرعت جمعیت زیادی از مردم با شدت خفیف آلوده شدند، اصلا تست کردن خیلی معنی ندارد و تست هایی که انجام می شود برای مطالعات اپیدمیولوژی و بررسی اینکه چند درصد آلودگی داریم، انجام می شود. ردیابی کل جمعیت در شرایط چنین پیک هایی معنا ندارد.

او ادامه داد: در کشورهایی که تست کرونا پیش تر به صورت دولتی انجام می شد، در شرایط توسعه امیکرون اعلام شد این تست ها سوبسید دولتی نخواهد داشت و آزاد حساب می شود. معنای آن این بود که تست خیلی فایده ندارد؛ چون یا افراد ناقل هستند یا گرفتار بیماری هستند. نه امکانات تست در حجم توسعه سویه امیکرون در هیچ کشوری وجود دارد و نه انجام تست ارزشمند است.

وی افزود: در ایران هم اعلام شد هرکس علائم سندرمیک کرونا (علائم مشابه سرماخوردگی) پیدا کرد، می تواند 5 روز تا یک هفته مرخصی استعلاجی بگیرد و افراد دارای علامت در خانه بمانند تا با بهبود علائم مجدد به کار بازگردند. اغلب کشورهای جهان هم با این شیوه پیش رفتند. طی دوره امیکرون حدود 40 هزار تست PCR و 50 هزار رپید تست در تهران اجرا شده است.

او درباره نوع زیرواریانت در گردش از سویه امیکرون در تهران، بیان نمود: تا جایی که مطلع هستم هنوز سویه BA1 در گردش است؛ اما سه زیر واریانت امیکرون تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر سه سویه بیماری خفیفی ایجاد می کنند.

اولیایی منش درباره وقوع قله موج ششم در تهران، شرح داد: از نظر آمار مراجعه موارد سرپایی مشاهده می کنیم که کم کم در شیب نزولی قرار می گیریم. اگر یک دفعه دچار پیک ناگهانی نشویم به نظر می رسد همین روزها درحال عبور از پیک امیکرون هستیم. اول موارد سرپایی کاهش یافته و سپس موارد بستری معمولی، ICU و در نهایت فوتی ها کاهش می یابند. با وجود این امر، توصیه می کنم به هیچ عنوان دچار ساده انگاری نشده و همچنان بر رعایت پروتکل های بهداشتی اهتمام ورزیم؛ زیرا برای اینکه مطمئن شویم از پیک عبور کردیم به دو هفته زمان نیاز داریم.

او تاکید کرد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی و متخصصین، طی یکسال آینده هم با کرونا دست و پنجه نرم خواهیم کرد؛ بنابراین توصیه می کنم به هیچ وجه موضوع تکمیل 3 دز واکسیناسیون، ماسک، فاصله فیزیکی و ماسک را رها نکنیم. یکی از دلایلی که آمار بستری و مرگ و میر در موج امیکرون بالا نرفت، واکسیناسیون بود. باید پوشش واکسیناسیون به بالای 95 درصد برسد. نمی توان پیش بینی کرد که امیکرون آخرین جهش کرونا بوده و دیگر جهشی نخواهیم داشت؛ این موضوع وابسته به رفتار مردم در تمام جهان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2035

به "تهران در حال گذر از قله موج ششم کرونا، اُمیکرون خاتمه کووید نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران در حال گذر از قله موج ششم کرونا، اُمیکرون خاتمه کووید نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید