تنبیه بدنی چه بلایی سر بچه ها می آورد

به گزارش شاتر عکاسی، محققان بعلاوه به این نتیجه رسیدند که هرچه کودک بیشتر در معرض تنبیه بدنی قرار گیرد، تأثیر منفی بر رفتار و روان او بیشتر خواهد بود.

تنبیه بدنی چه بلایی سر بچه ها می آورد

به گزارش خبرنگاران، الیزابت گرشوف استاد علوم خانواده در دانشگاه تگزاس درآمریکا و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: هیچ مطالعه ای نشان نداده است که تنبیه بدنی کودک، بهبود رفتار وی را با گذشت زمان پیش بینی می نماید.

وی و همکارانش در این مطالعه تازه، یافته های 61 مطالعه را در آمریکا و هشت تحقیق بین المللی را آنالیز کردند. در تمام این مطالعات نحوه تغییر رفتار کودک پس از قرار گرفتن در معرض مجازات بدنی از جمله ضرب و شتم، آنالیز شد.

گرشف شرح داد: ما تمام مطالعات تنبیه بدنی را که رفتار بچه ها را در دو یا چند مقطع زمانی آنالیز می کرد، مرور کردیم. این کار به ما اجازه داد معین کنیم که آیا تنبیه بدنی تغییراتی را در رفتار بچه ها پیش بینی می نماید یا خیر؛ اگر تنبیه بدنی موثر بود، با گذشت زمان شاهد بهبودهایی در رفتار بچه ها بودیم اما عکس این موضوع را یافتیم.

وی یادآور شد: ما متوجه شدیم که تنبیه بدنی به مرور زمان پرخاشگری کودک و سایر مسائل رفتاری را افزایش می دهد. بعلاوه تنبیه بدنی، توانایی های شناختی [تفکر] بچه ها، روابط اجتماعی یا مهارت های اجتماعی کودک را تقویت نمی نماید.

اعضای تیم این مطالعه گفتند، نتیجه گیری آنها بدون توجه به جنسیت، نژاد کودک و اینکه آیا پرستار کودک هم در رفتارهای مثبت تر والدین دخیل بوده است یا خیر، به دست آمده است.

وی ادامه داد: محققان بعلاوه به این نتیجه رسیدند که هرچه کودک بیشتر در معرض تنبیه بدنی قرار گیرد، تأثیر منفی بر رفتار و روان او بیشتر خواهد بود.

این محقق یادآور شد: یافته ها روشن است تنبیه بدنی برای رشد و سلامت بچه ها مضر است. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تنبیه بدنی بچه ها نتیجه مثبت دارد.

به گفته نویسندگان این مطالعه، بسیاری از کشورها پیش از این به این نتیجه رسیده اند بطوری که 62 کشور دنیا، تنبیه بدنی بچه ها را کاملاً مطابق با یک توصیه منتشر شده از سوی سازمان ملل، ممنوع اعلام نموده اند.

با این حال هنوز هم در بسیاری از کشورهای دنیا، تنبیه بدنی بچه ها رفتاری عادی است.

نویسندگان این مطالعه گفتند: در آمریکا مجازات بدنی بچه ها برای والدین در هر 50 استان این کشور قانونی بوده و مجازات بدنی در مدارس در 19 استان قانونی است.

محققان بیان کردند که در سطح دنیای 63 درصد از کل بچه ها 2 تا 4 ساله - تقریباً 250 میلیون کودک - به وسیله مراقبین خود به طور مرتب در معرض مجازات جسمی قرار می گیرند.

با این حال این آنالیز بعلاوه نشان داد که بچه ها تنها قربانیان این پویایی نیستند. محققان گفتند: مراقبینی که بچه ها را مجازات بدنی می نمایند، رفتار خود آنها هم با گذشت زمان بدتر می گردد ، زیرا مداخلات بدنی آنها تشدید شده و به طور فزاینده ای خشونت می گیرند.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1726

به "تنبیه بدنی چه بلایی سر بچه ها می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنبیه بدنی چه بلایی سر بچه ها می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید