باورهای غلط درباره سرماخوردگی را بشناسید

به گزارش شاتر عکاسی، این بیماری سالانه بیشترین بار مالی را بر کشورها تحمیل می نماید. این بیماری معمولا با علائمی مانند خارش و سوزش گلو آغاز می گردد و به تدریج با عطسه های مکرر، آبریزش بینی، در گلو، سرفه و خلط سینه و... توام می گردد. این علائم در اغلب مواقع بعد از 3 تا 5 روز به طور خود به خود فروکش می نمایند. تقریبا همه مردم با این علائم آشنایی دارند ولی برای مقابله با آن به راه هایی دست می زنند که اصلا علمی نیستند و گاه هم پرهزینه اند:

باورهای غلط درباره سرماخوردگی را بشناسید

نوشیدن شیر در هنگام سرماخوردگی مضر است

بعضی معتقدند که نوشیدن محصولات لبنی مانند شیر در هنگام سرماخوردگی باعث بدتر شدن بیماری و فراوری مایع مخاطی بیشتری می گردد. هیچ گونه شواهد علمی مبنی بر این ادعا وجود ندارد. شما می توانید هر چقدر که مایلید شیر بنوشید چون هیچ تاثیری روی بیماری شما نخواهد داشت.

در زمان تب نباید غذا خورد

می گویند فردی که سرما خورده است در زمان تب نباید غذا بخورد اما این حرف کاملا اشتباه است. خوردن غذا هیچ تاثیر منفی ای بر روی بدن ندارد؛ خصوصا زمانی که بیمار هستید. در واقع عکس این مساله درست است. خوردن غذا باعث می گردد بدن سوخت کافی برای مقابله با بیماری را داشته باشد پس وقتی بیمار می شوید غذای سالم و به مقدار کافی بخورید. برای مثال سوپ مرغ آغاز خوبی خواهد بود.

سرماخوردگی به خاطر مواجهه با هوای سرد است

درست است که سرماخوردگی در طول فصول سرد بیشتر شما را گرفتار می نماید اما شواهد بسیار کمی وجود دارد مبنی بر این که آب و هوای سرد عامل ابتلا به این بیماری هستند. در حالی که ویروس های سرماخوردگی در همه فصول وجود دارند ولی در فصل سرد سال بیشتر تکثیر پیدا می نمایند و چون به علت سردبودن هوا در و پنجره ها بسته است و جریان هوایی هم وجود ندارد قابلیت انتقال ویروس به بدن افراد بالاست.

بخور درمان سرماخوردگی است

بیماران دچار سرماخوردگی از بخور استفاده می نمایند ولی بخور سرماخوردگی را درمان نمی نماید، فقط راه چاره خوبی برای تهویه مجرای بینی خشک و آلوده به ویروس است. بیماران باید از بخور گرم استفاده نمایند. بعلاوه در زمستان آب و هوا خشک است و استفاده از بخور در محیط بسته باعث مرطوب شدن محیط می گردد.

آنتی بیوتیک ها برای درمان سرماخوردگی یاری نماینده هستند

واقعیت این است که هیچ درمانی برای از بین بردن سریع سرماخوردگی وجود ندارد. حتی آنتی بیوتیک ها هم قرار نیست در این رابطه معجزه نمایند. در واقع منشا سرماخوردگی ویروس است پس نمی تواند به وسیله آنتی بیوتیک ها درمان گردد. مصرف بی مورد آنتی بیوتیک باعث مقاوم شدن بدن به آن می گردد. پس از مصرف آنتی بیوتیک بدون دستور پزشک جدا خودداری کنید.

ویتامین سی درمان سرماخوردگی است

برای نسل ها این باور وجود داشت که ویتامین سی درمان نماینده سرماخوردگی است. این در حالی است که ویتامین سی به هیچ وجه از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمی نماید و تنها با تقویت سیستم ایمنی بدن، می تواند طول دوره سرماخوردگی را کوتاه کند. از میوه های خانواده مرکبات در هنگام سرماخوردگی لذت ببرید ولی منتظر معجزه هم نباشید.

منبع: activebeat

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1786

به "باورهای غلط درباره سرماخوردگی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای غلط درباره سرماخوردگی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید