اسفندانه جشنی از جنس نوروز در یزد

به گزارش شاتر عکاسی، یزد یزد یکی از استان های تاریخی و دارای جاذبه های متعدد گردشگری است اما از خاص ترین ویژگی های این دیار کهن و کویری، سنت ها و مراسم های منحصر به فردش مانند آیین اسفندانه است که هر ساله در روستای چاهوک نیر شهرستان تفت برگزار می شود.

اسفندانه جشنی از جنس نوروز در یزد

امروزه پیشرفت تکنولوژی و توسعه شهرنشینی در کنار تمام مزایا و راحتی هایی که برای مردم و جوامع داشته، معایب فراوانی را هم به ویژه برای شهرنشین ها مانند آلودگی های شهری و محیط های پراسترس شهری را به همراه داشته است و همین باعث شده تا مردم شهرها به هر بهانه ای در روزهای تعطیل و غیرتعطیلی برای فرار از روزمرگی و اندک ساعاتی آرامش به دور از فضای شهر به روستاها و ییلاقات پناه ببرند به ویژه این که همین سفرهای کوتاه، کم خرج و به صرفه ای گاهاً با برگزاری آیین ها و سنت های زیبا و دیدنی روستاها همزمان می شود.

این آیین ها و سنت ها که ریشه در فرهنگ و تاریخ و تمدن مردم محلی دارند در سال های اخیر بیشتر مورد توجه گردشگران داخلی و حتی خارجی قرار گرفته و آنها را به شدت متمایل به تماشا و دیدن آن ها کرده و ظرفیت های این بخش با اهتمام به گردشگری روستا به عنوان محور شعار جدید سازمان جهانی گردشگری بیش از پیش قوت گرفته است.

البته در همین سال های اخیر نیز به دنبال رشد استقبال مردم و گردشگران از روستاها و گردشگری این بخش، روستاها به جاذبه های پول سازی تبدیل شده اند و بعضاً در اقتصاد روستاها و حتی شهرهای خود تاثیرگذار بوده اند.

اسفندانه جشنی باستانی در روستای چاهوک

چاهوک یکی از روستاهای یزد در فاصله 90 کیلومتری جنوب مرکز استان و از توابع شهرستان ییلاقی تفت به شمار می رود که از قدیم الایام، مردمانش بر طبق تقویم جلالی که در آن پنج روز آخر اسفند را پنجه نوروز می گفتند، با لحاظ 30 روزه بودن ماه های ایرانیان باستان، روز 25 بهمن ماه هر سال را روز اسفند می نامند و آن روز را گرامی می دارند.

در این روز تمام مردم از کوچک و بزرگ، زن و مرد، خرد و کلان برای ادای احترام به اموات و گذشتگانشان به مزار روستا رفته و با خواندن فاتحه، اهدای خیرات و مبرات و روضه خوانی، برای اموات طلب آمرزش می کردند و این مراسم را در این روز گرامی می داشتند و حتی روز قبل از آن را صرف پخت آش گندم می کردند.

البته این مراسم ها در برخی روستاهای دیگر نیز به سبک و سیاق دیگر اما با جاذبه خاصی برگزار می شود ولی در رابطه با آیین سنتی اسفندانه که در روستاهای چاهوک و پندر برگزار می شود، احمد فاضلی هامانه مسئول بخش اقتصادی و توانمندسازی جوامع محلی کمیته گردشگری پایدار استان یزد، نقش مشارکت و تعاون اهالی روستاها را یادآور می شود و می گوید: این مراسم که با همکاری مسئولان روستا و مشارکت مردم محلی برگزار می شود، در سال گذشته توانست در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسد.

وی با بیان این که ثبت ملی یک مراسم یا اثر از مهمترین الزامات ایجاد حق مالکیت به منظور حفظ و بر برجسته شدن آن در بعد ملی و بین المللی است، اظهار می کند: امروزه جشنواره ها و رویدادهای خاص از رو به رشدترین بخش های صنعت گردشگری هستند و از منظر توسعه پایدار می توانند نقش برجسته ای در ترویج برنامه های فرهنگی و طبیعت گردی و همچنین در حفاظت از جنبه های فرهنگی و زیست محیطی مقاصد گردشگری نقش قابل توجهی داشته باشند.

مسئول بخش اقتصادی و توانمندسازی جوامع محلی کمیته گردشگری پایدار استان یزد اضافه می کند: تقویت اقتصاد محلی، اشتغال زایی، توسعه مقاصد گردشگری، ارتقای فرهنگ و تاریخ بومی و فراهم کردن فرصت های تفریحی، فرهنگی و آموزشی برای ساکنان از دیگر تاثیرات این رویدادهاست.

وی شعار سال آینده سازمان جهانی گردشگری را با موضوع گردشگری روستایی می خواند و می گوید: روستای چاهوک دارای پتانسیل مطلوبی در انواع گردشگری از قبیل طبیعت گردی، کوهنوردی، گردشگری کشاورزی، سوارکاری و اقامت در خانه های محلی، تولید صنایع دستی و تولید گیاهان دارویی و بسته بندی و عرضه آن، موقعیت بسیار خوبی جهت توسعه صنعت گردشگری است که می توان به پشتوانه این شعار جهانی از آن بهره برداری بیشتری داشت.

فاضلی مستندات و داستان روایی ها و توجه به داستان های تاریخی و افسانه ها را نیز از دیگر ظرفیت های غنی یزد به ویژه در روستاهایش برمی شمارد که علاوه بر معرفی روستا و جذب گردشگران می توانند اقتصاد روستا را تحت تاثیر قرار دهد.

مراسم چهارشنبه سوری و نورزو باستان

البته یزد یکی از استان های نمونه کشور در زمینه برگزاری رویدادهای متعدد گردشگری است که تا به امروز رویدادهای متعددی را با موضوع روستاها مانند جشنواره انار، زعفران و بز ندوشن برگزار کرده و از طرفی با توجه به فرهنگ و تاریخ غنی و همچنین زندگی مسالمت آمیز ادیان هرساله میزبان برگزاری جشن های ایران باستان مانند سده، چهارشنبه سوری و نوروز با فراگیری بین المللی است.

استان یزد با گذشت بهمن ماه و فرارسیدن اسفندماه با رویدادها و جشن های متعددی تا نوروز، میزبان مردم و گردشگران خواهد بود و همین جاذبه های ارزشمند در تقویت شادی و نشاط جامعه و توسعه گردشگری این خطه موثر خواهند بود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 801

به "اسفندانه جشنی از جنس نوروز در یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسفندانه جشنی از جنس نوروز در یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید