اثرات بادکش درمانی چیست؟

به گزارش شاتر عکاسی، تبیان/ بادکش درمانی نوعی درمان جایگزین است که منشأ آن طب چینی و خاورمیانه می باشد. این روش شامل قرار دادن لیوان بر روی پوست برای ایجاد مکش است. مکش ممکن است بهبودی را با افزایش جریان خون، تسهیل کند.

اثرات بادکش درمانی چیست؟

هواداران بادکش درمانی، ادعا می نمایند مکش به تسهیل جریان Qi در بدن یاری می نماید Qi یک کلمه چینی به معنای نیروی زندگی است. علاوه بر این بسیاری معتقدند این روش به تعادل یین و یانگ یا منفی و مثبت در بدن یاری می نماید. تصور می گردد که برقراری تعادل بین این دو، به مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری زا و همچنین توانایی آن در افزایش جریان خون و کاهش درد یاری خواهد نمود.

بادکش، گردش خون را در محلی که در آن فنجان ها قرار می گیرد، افزایش می دهد. این کار ممکن است تنش عضلانی را کاهش دهد، که می تواند جریان کلی خون و ترمیم سلول را بهبود ببخشد. همچنین ممکن است به شکل گیری بافت های همبند و رگ های خونی جدید در آن بافت یاری کند.

یک درمانگر برای ایجاد مکش، لیوان های مخصوصی را برای چند دقیقه روی پوست شما قرار می دهد. افراد این کار را برای اهداف بسیاری از جمله یاری به کاهش درد، کاهش التهاب، افزایش جریان خون، تمدد اعصاب و آرامش و به عنوان نوعی ماساژ در بافت های عمیق انجام می دهند.

جنس فنجان ها می تواند، شیشه ای، بامبو، ظرف سفالی و سیلیکونی باشد.

انواع مختلف بادکش درمانی چیست؟

بادکش درمانی در ابتدا با استفاده از شاخ حیوانات انجام می شد. بعداً، فنجان هایی از جنس بامبو و سپس سرامیک ساخته شد. مکش در درجه اول به وسیله استفاده از گرما ایجاد می شد. فنجان ها ابتدا با آتش گرم می شدند و سپس روی پوست قرار می گرفتند. هنگام خنک شدن، لیوان ها پوست را به سمت داخل خود می کشیدند.

نوع مدرن آن، اغلب با استفاده از لیوان های شیشه ای که مانند توپ های گردی هستند که یک انتهای آن ها باز است، انجام می گردد.

امروز دو دسته اصلی بادکش درمانی انجام می گردد:

حجامت خشک که روشی تنها شامل مکش است.

حجامت مرطوب که ممکن است شامل مکش و خونریزی طبی کنترل شده باشد.

در طی هر دو نوع بادکش درمانی، پزشک شما ماده قابل اشتعال مانند الکل، گیاهان دارویی یا کاغذ را در یک فنجان قرار داده و آن را آتش می زند. با بیرون رفتن آتش، او فنجان را به صورت وارونه بر روی پوست شما قرار می دهد.

با سرد شدن هوای درون فنجان، خلأ ایجاد می گردد. این باعث می گردد با گسترش عروق خونی پوست، پوست شما بلند و قرمز گردد. این فنجان به طور کلی تا 3 دقیقه در همان نقطه از پوست قرار می گیرد.

بادکش، گردش خون را در محلی که در آن فنجان ها قرار می گیرد، افزایش می دهد. این کار ممکن است تنش عضلانی را کاهش دهد، که می تواند جریان کلی خون و ترمیم سلول را بهبود ببخشد. همچنین ممکن است به شکل گیری بافت های همبند و رگ های خونی جدید در آن بافت یاری کند

در یک نسخه مدرن تر بادکش درمانی، از پمپ لاستیکی به جای آتش استفاده می نماید تا در فنجان خلأ ایجاد گردد. گاهی اوقات درمانگرها از فنجان های سیلیکونی استفاده می نمایند که می تواند از یک مکان به جای دیگر روی پوست شما با اثر ماساژ، حرکت نمایند.

در روش بادکش مرطوب، با گذاشتن یک فنجان در حدود 3 دقیقه مکش خفیف ایجاد می گردد، سپس درمانگر لیوان را برداشته و از یک تیغ جراحی کوچک برای ایجاد بریدگی های نازک و ریز روی پوست شما استفاده می نماید. در مرحله بعد، او مکش دوم را اعمال می نماید تا مقدار کمی خون بیرون بکشد.

ممکن است در اولین جلسه 3-5 فنجان بادکش دریافت کنید. یا ممکن است فقط یکی را امتحان کنید تا ببینید که چگونه عمل می نماید. استفاده از بیش از 5-7 فنجان، بسیار نادر است.

پس از آن، برای جلوگیری از عفونت ممکن است یک پماد و باند آنتی بیوتیک استفاده گردد. پوست شما باید طی 10 روز دوباره به حالت نرمال بازگردد.

هواداران بادکش درمانی معتقدند که حجامت مرطوب، مواد مضر و سموم بدن را از بین می برد و باعث بهبودی می گردد. اما این ادعا هنوز اثبات نشده است.

بعضی افراد همچنین بادکش درمانی سوزنی را امتحان می نمایند، که در آن ابتدا درمانگر سوزن های طب سوزنی را وارد پوست می نماید و سپس لیوان ها را روی آن ها قرار می دهد.

بادکش درمانی بر درمان چه بیماری هایی مؤثر است؟

بادکش برای درمان طیف وسیعی از مسائل استفاده شده است. ممکن است به ویژه در کاهش مسائلی که درد عضلانی و دردهای دیگری ایجاد می نمایند، مؤثر باشد. احتمالاً این عمل در معالجه مسائل گوارشی، مسائل پوستی و سایر شرایطی که معمولاً با طب سوزنی درمان می شوند هم، مؤثر است.

یک آنالیز نشان می دهد که قدرت بهبودی بادکش درمانی ممکن است بیش از بعضی داروهای نه چندان مؤثر، باشد. محققان دریافتند که بادکش درمانی می تواند به شرایط زیر یاری کند:

· زونا

· فلج صورت

· سرفه و تنگی نفس

· آکنه

· فتق دیسک کمر

· اسپوندیلوز گردنی

بیشتر بخوانید

بادکش درمانی مفیده، ولی عارضه هم داره

اثرات جانبی

حجامت نسبتاً بی خطر است، مادامی که به یک متخصص حرفه ای مراجعه کنید. اما می تواند این عوارض را، در مناطقی که فنجان ها روی پوست قرار گرفته اند، داشته باشد:

· ناراحتی ملایم

· سوزش

· کبودی

· عفونت پوست

بادکش درمانی برای همه توصیه نمی گردد. برای گروه های زیر باید احتیاط بیشتری گردد:

· بچه ها: بچه ها زیر 4 سال نباید از بادکش درمانی استفاده نمایند. بچه ها عظیم تر هم فقط باید برای دوره های بسیار کوتاه تحت درمان قرار گیرند.

· سالمندان: پوست ما با افزایش سن شنماینده تر می گردد. دارویی که مصرف می کنید نیز ممکن است همین تأثیر داشته باشد.

· زنان باردار: افراد باردار باید از بادکش درمانی شکم و کمر خودداری نمایند.

· کسانی که دوره قاعدگی شان را می گذرانند.

در صورت استفاده از داروهای رقیق نماینده خون از بادکش درمانی استفاده نکنید. در صورت داشتن موارد زیر نیز از این روش درمانی خودداری کنید:

· آفتاب سوختگی

· زخم

· زخم پوست

· اگر اخیراً تروما یا آسیبی را تجربه نموده اید

· اختلال اندام داخلی

مواردی که باید قبل از آغاز بادکش درمانی در نظر بگیرید

پزشک مورد نظر در چه زمینه ای تخصص دارد؟

از چه روشی برای بادکش درمانی استفاده می گردد؟

آیا تجهیزات تمیز هستند؟

آیا پزشک موارد ایمنی را در نظر می گیرد؟

آیا پزشک دارای مدرک مورد احتیاج است؟

آیا شرایطی دارید که ممکن است از حجامت نفع ببرید؟

قبل از آغاز هر روش درمانی جایگزین، به یاد داشته باشید که به پزشک اطلاع دهید که قصد دارید آن را در برنامه درمانی خود بگنجانید.

منبع: همگردی
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1204

به "اثرات بادکش درمانی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثرات بادکش درمانی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید