آخرین توصیه های نادر ابراهیمی چه بود؟

به گزارش شاتر عکاسی، ارائه لیست کاملی از شغل های نادر ابراهیمی، کار دشواری است. او خودش در دو کتاب ابن مشغله و ابوالمشاغل ضمن توضیح وقایع زندگی اش، به فعالیت های گوناگون خود نیز پرداخته است. ابراهیمی در طول زندگی اش کارهای زیادی را تجربه نموده است. او هم آب حوض کشیده و هم به ترجمه و تصویرگری کتاب و نویسندگی پرداخته است.

آخرین توصیه های نادر ابراهیمی چه بود؟

یاری کارگری تعمیرگاه سیار در ترکمن صحرا، کارگری چاپخانه، حسابداری و تحویلداری بانک، صفحه بندی روزنامه و مجله و کارهای چاپ دیگر، میرزایی یک حجره فرش در بازار، مترجمی، ویراستاری، ایران شناسی عملی و چاپ مقاله های ایران شناختی، فیلم سازی مستند و سینمایی، مصور کردن کتاب های بچه ها، مدیریت یک کتاب فروشی، خطاطی، نقاشی روی روسری و لباس و تدریس در دانشگاه ها از او مرد بزرگی ساخت به نام نادر ابراهیمی!

به گزارش ایسنا پلاس، بعد از ظهر یک پنجشنبه در 16 خردادماه سال 1387 وقتی ساعت 15:15 دقیقه بود، نادر ابراهیمی پس از چند سال مغلوب توموری شد که در سرش ریشه دوانده بود و در نهایت نویسنده ای که دوستش می داشتیم برای همواره این دنیا را ترک کرد.

ارائه فهرست کاملی از شغل های نادر ابراهیمی، کار دشواری است. او خودش در دو کتاب ابن مشغله و ابوالمشاغل ضمن توضیح وقایع زندگی اش، به فعالیت های گوناگون خود نیز پرداخته است. ابراهیمی در طول زندگی اش کارهای زیادی را تجربه نموده است. او هم آب حوض کشیده و هم به ترجمه و تصویرگری کتاب و نویسندگی پرداخته است.

یک عاشقانه آرام، بار دیگر شهری که دوست می داشتم، چهل نامه کوتاه به همسرم، مردی در تبعید ابدی، بر جاده های آبی سرخ، تضادهای درونی، آتش بدون دود، ابن مشغله و آرش در قلمرو تردید از جمله آثار مطرح و محبوب این نویسنده هستند که بارها تجدید چاپ شده اند.

شاید خیلی از ما با یک عاشقانه آرام خاطره داشته باشیم. این کتاب برای اولین بار در سال 1374 به وسیله نشر روزبهان منتشر شد. در بهار سال 1397 این کتاب در فهرست پرفروش ترین کتاب های طرح عیدانه کتاب و بعلاوه در فهرست 10 کتاب پرفروش طرح پاییزه 1397 و طرح تابستانه 1396 در قسمت کتاب های عمومی تألیفی، نهاده شد.

نادر ابراهیمی در این رمان عاشقانه با بیان داستانی خواندنی از زندگی یک زوج و در لابلای ماجراهای پیش آمده برای آن ها، با قلمش گفت وگوهای جذابی را خلق می نماید که مخاطبش را به فکر وا می دارد و او را متوجه این موضوع می نماید که نباید به عشق به چشم یک خاطره و عادت نگاه کرد. ابراهیمی در یک عاشقانه آرام، عاشقانه می نویسد و در پس این عاشقانه، مضامینی دنیا شمول را به مخاطبان خود منتقل می نماید. درواقع دنیا بینی ای منعطف و قابل باور در قالب شخصیت های این کتاب وجود دارد که می توانیم خودمان را به خوبی به جای آن ها بگذاریم و حتی خود آنها بدانیم. از شخصیت های ساده و روشن این کتاب درس بگیریم و موسیقی زندگی خودمان را بنوازیم.

اما نادر ابراهیمی با چنین دنیا بینی در سال های آخر عمرش چه توصیه هایی داشت؟

می گویند، نادر ابراهیمی عادت داشته است، کارهایی را که برای یک سال برنامه ریزی می نموده با خط خوش و درشت می نوشته و روی دیوار اتاقش می زده است. او در اواخر عمرش یادداشتی نوشت تا به مفاد آن پایبند باشد که این یادداشت اکنون در موزه نادر ابراهیمی نگه داشته می گردد.

متن این یادداشت که شبیه یک جور توصیه نامه هم هست، از این قرار است:

آخرین سال و آخرین فرصت برای خودسازی:

آهسته حرف بزن؛ بسیار آهسته

و کم؛ بسیار کم حرف بزن. در حدِ ضروریات واقعی

و کم کم به کمترین میزان ممکن بخور تا رسیدن به عادت مسلط کم خوری

گرسنه باش و در پرهیز کامل از چربی، شیرینی، نمک، سرخ کردنی، برنج و سپس نان و شکر

مطلقا وقت کشی نکن، مطلقا...

در رفتار به افراد خانواده به خصوص همسر فوق العاده باش، فوق العاده مهربان و شکیبا

صرفه جو، صرفه جو در حدی کاملا محسوس و عالی، صرفه جو...

و تمیز، تمیز به حد افراط...

و به حد کشنده ای بنویس...

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2267

به "آخرین توصیه های نادر ابراهیمی چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین توصیه های نادر ابراهیمی چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید