محدودیت&zwnjهای کرونایی در تهران و سایر شهر&zwnjهای کشور

به گزارش شاتر عکاسی، در چارچوب طرح جامع اعمال محدودیت های پویا در مقابله با کرونا از امروز محدودیت های جدید در تهران و سایر شهرهای کشور متناسب با شرایط قرمز، نارنجی و زرد اجرا می شود.

محدودیت&zwnjهای کرونایی در تهران و سایر شهر&zwnjهای کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، به گفته مسئولان از امروز (شنبه) تمهیدات برای شهر تهران از شرایط قرمز کرونایی خارج و وارد مرحله نارنجی می شود.

تغییر شرایطی که در کارکرد صنوف، ادارات و... تغییراتی ایجاد می کند و در این گزارش تمامی تمهیدات در نظر گرفته شده از محدودیت های تردد تا نحوه فعالیت مشاغل وصنوف در تهران و سایر شهر های استان های کشور بیان شده است.

با اعلام نارنجی شدن شرایط کرونایی تهران و برخی دیگر از شهر های کشور تمامی مسئولان و سازمان های ذیربط به بیان اقدامات و باید و نباید های این شرایط پرداختند، به گونه ای که قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در اطلاعیه خود، کلیات فرایند اعمال محدودیت های مبارزه با کرونا از شنبه هفته آینده را اعلام و تاکید کرده است: شرایط تعدادی از شهر ها از شرایط قرمز به نارنجی و برخی دیگر از شرایط نارنجی به زرد تغییرکرده است؛ اما برآورد های علمی وتخصصی، براین واقعیت تاکید دارد که شرایط کنونی، کاملاً شکننده بوده و با کمترین سستی و سهل انگاری در اجرای دستورالعمل ها، مجدداً به حالت نامطلوب قبلی بازخواهد گشت و درآن صورت، اعلام مجدد شرایط قرمز در این شهر ها و اجرای کامل محدودیت ها و تحمل دشواری های ناشی ازآن برای عموم مردم اجتناب ناپذیر خواهد بود.

ورود و خروج ممنوع!

بر همین اساس از ابتدای هفته آینده، کماکان ورود خودرو های شخصی با پلاک غیربومی، به شهر های قرمز و نارنجی و همچنین ورود خودرو های شخصیِ پلاک بومیِ شهر های قرمز و نارنجی به سایرشهر ها ممنوع است و سایرمحدودیت های پیش بینی شده درخصوصِ ترددها، منطبق برطرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت ها اعمال خواهد شد.

ضمناًً همچون دوهفته قبل، تردد شبانه خودرو های مشمول، ازساعت 21 الی 4 بامداد، درهمه شهر های قرمز و نارنجی با جمعیت بالای 200 هزار نفر، ممنوع است و در مورد متخلفین براساس تشخیص دوربین های پلیس، جریمه صادر و اعمال قانون می شود.

همچنین در اطلاعیه ای که از سوی کمیته اجتماعی انتظامی ستاد مقابله با کرونا اعلام شده، آمده است که ممنوعیت ورود خودرو های شخصی باپلاک غیر بومی به شهر های نارنجی و قرمز، ممنوعیت ورود خودرو های شخصی پلاک بومی شهر های نارنجی و قرمز به سایر شهرها، تداوم منع تردد شبانه از ساعت 21 لغایت 4 صبح در شهر های نارنجی و قرمز با جمعیت بالای 200 هزار نفر و فعالیت ادارات و دستگاه های دولتی ضروری در شهر های نارنجی، با تشخیص بالاترین مقام مسئول (در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا یک سوم کارکنان و دستگاه های غیرضرور تا یک دوم (50 درصد) کارکنان، برگزاری جلسات اداری در فضای سربسته شهر های زرد حداکثر تا سقف 30 نفر، در شهر های نارنجی 20 نفر و قرمز 15 نفر، با رعایت دستورالعمل های ابلاغی، اعمال می شود.

شرایط تهران هنوز شکننده و ناپایدار است

همچنین کلیه مراکز آموزشی اعم از مدارس، دانشگاهها، موسسات آموزش عالی، آموزشگاه های خصوصی، حوزه های علمیه در شهر های زرد، نارنجی و قرمز تعطیل بوده و خدمات را به صورت غیر حضوری ارائه می کنند و برپایی نماز های جمعه، مراسم های مذهبی و آئینی در شهر های زرد، نارنجی و قرمز کماکان امکانپذیر نیست.

دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در پایتخت با اشاره به تغییر شرایط تهران در روز های کرونا با تاکید بر اینکه خوشبختانه آمار حدود 10 تا 12 درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است، می افزاید: شرایط تهران هنوز شکننده و ناپایدار است وبازگشایی های شتابزده می تواند باعث افزایش شیوع بیماری و تکرار تجربه تلخ اردیبهشت ماه شود و از شنبه شرایط تهران به عنوان شهر نارنجی تلقی می شود، اما باید توجه داشت که برخی از محدودیت ها مثل حضور حداکثر 50 درصد کارکنان، تعطیلی برخی مشاغل گروه سه و چهار، عدم اجرای مراسم و برنامه های تجمعی آیینی کماکان پابرجاست.

فعالیت 50 درصدی ادارات و پاساژ ها

بعد از صدو اطلاعیه رسمی از سوی کمیته اجتماعی انتظامی ستاد مبارزه با کرونا، بندپی استاندار تهران نیز با اشاره به شرایط نارنجی تهران اعلام می کند: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا فعالیت پاساژ ها و مجتمع ها با توجه به اینکه در گروه مشاغل 2 هستند برای هفته آینده امکان پذیر است، اما همانطور که در این دو هفته همکاری کرده اند باید از این پس نیز با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به گونه ای فعالیت کنند که دوباره به شرایط قرمز بازنگردیم و شاهد توقف فعالیت آن ها نباشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه شاخص ستادملی مدیریت کرونا در هر 100 هزار نفر تعداد بستری 4 نفر برای شهر زرد، 6 نفر برای شهر نارنجی و 10 نفر برای شهر قرمز است، ادامه می دهد: به حمدالله با همکاری و مشارکت مردم، کلانشهر تهران و استان تهران به جز پیشوا از شرایط قرمز خارج شده است لذا فعالیت گروه های 3 و4 در این شرایط ممنوع و گروه 1 و 2 امکان پذیر است و فعالیت ادارات نیز به صورت 50 درصد خواهد بود.

شرایط مدارس در شهر های نارنجی

همچنین شرایط مدارس در شهر های نارنجی نیز تشریح شد، بگونه ای که محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش اعلام می کند: ستاد ملی مبارزه با کرونا در این زمینه مشخص تکلیف کرده است، بنابراین در مناطق نارنجی فعالیت آموزشی به صورت غیرحضوری خواهد بود و مدارس با حضور مدیر و حداقل کادر اجرایی فعال و بر فرآیند آموزش های غیرحضوری نظارت خواهند کرد.

فعالیت مجاز گروه های شغلی 1 و 2

مرکز اطلاع رسانی پلیس پایتخت نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد: علیرغم انتها محدودیت های کرونایی و تعطیلی دوهفته ای صنوف، تا کنترل بهتر شرایط بیماری، همچنان فقط صنوف گروه های شغلی 1 و2 مجوز فعالیت داشته باشند.

بر اساس این مصوبه مقرر شد تا به مدت یک هفته دیگر کلیه صنوف گروه های 3 و 4 که شامل آرایشگاه های زنانه، سالن های زیبایی، تالار های پذیرایی و چایخانه ها، سینماها، مراکز فرهنگی و هنری اعم از کتابخانه ها، مراکز تفریحی آبی، استخر های سرپوشیده و باشگاه های بدنسازی و. است، همچنان تعطیل شوند. همچنین برگزاری تمامی مراسم عروسی، ترحیم و همایش ها که باعث شیوع ویروس کرونا می شوند نیز تا بهبود شرایط کرونایی در شهر تهران تعطیل است.

بازگشایی مراکز شماره گذاری تهران و شهر های زرد و نارنجی از شنبه

سرهنگ علی محمدی رییس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا نیز توضیحاتی را در مورد نحوه فعالیت این مراکز درشهر های دارای شرایط نارنجی و زرد ارائه کرده و ادامه می دهد: از دو هفته پیش و برابر مصوبه ابلاغی از سوی ستادملی مقابله با کرونا، مراکز شماره گذاری در شهر های دارای شرایط قرمز تعطیل شد، اما از فردا شنبه 15 آذر ماه در شهر های نارنجی و زرد تمامی مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک از ساعت 7 تا 15 باز هستند و شهفرایندان می توانند از طریق دریافت نوبت اینترنتی خدمات مربوطه را دریافت کنند.

تعطیلی فعالیت آموزشگاه های رانندگی از شنبه

سرهنگ احمد کرمی اسد رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا نیز به تشریح شرایط و نحوه فعالیت آموزشگاه های رانندگی در شنبه هفته آینده پرداخته و می گوید: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، آموزشگاه های تعلیم رانندگی در گروه 3 مشاغل واقع شده است و تمامی محدودیت هایی که مشمول گروه 3 مشاغل باشد، در حوزه آموزشگاه های رانندگی هم اعمال خواهد شد و بر همین اساس در شهر ها و استان هایی که در شرایط قرمز و نارنجی قرار دارند، فعالیت های آموزشگاه های رانندگی شامل برگزاری کلاس های آموزشی و آزمون نظری که مستلزم تجمع افراداست، ممنوع بوده و این موضوع از طریق پلیس راهور استان های سراسر کشور و اداره آموزشگاه های مرکز صدور گواهینامه بصورت محسوس و نامحسوس مورد نظارت و بازدید قرار می گیرد.

بنا بردسته بندی ستاد ملی کرونا از امروز فقط مشاغل گروه یک و دو که فهرست آن را در ذیل می خوانید اجازه فعالیت دارند.

مشاغل گروه یک عبارتند از:

1. کارخانه های تولیدی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات و خدمات وابسته.

2. مراکز زیرساختی و حیاتی، مراکز تامین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت های تصفیه و تهویه هوا، پالایشگاه هاو جایگاه های عرضه سوخت.

3. حمل ونقل عمومی کالاو مسافرِ برون شهری شامل ریلی، هوایی، جاده ای ودریایی.

4. حمل ونقل عمومی درون شهری.

5. ادارات و مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی، امدادی و ستادی.

6. فروشگاه های زنجیرهای، سوپر مارکتها، میوه فروشی ها و سبزی فروشیها، میادین میوه وتره بار.

7. مراکز تولید، نگهداری، توزیع و فروش محصولات غذایی و خدمات وابسته.

8. مراکز تولید و عرضه فرآورده های لبنی نانوایی (تولید فرآورده های نانوایی).

9. مراکز بهداشتی، درمانی، امدادی، اورژانس و تامین آمبولانس دولتی و خصوصی.

10. داروخانهها، مراکز و فروشگاه های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و دارو های سنتی.

11. مراکز تهیه، تولید و توزیع مواد غذایی آماده و بیرونبر.

12. خدمات اپراتور های ارتباطی، خدمات الکترونیک و فعالیت های پستی.

13. شرکت های خدمات اینترنتی (اعم از تامین کنندگان اینترنت، فروشگاه های اینترنتی و شرکت های خدماتی مبتنی بر اینترنت).

14. رسانه های مکتوب و برخط و مشاغل مشابه.

15. مراکز نگهداری و خدماتی سالمندان، معلولین، جانبازان، مراکز توان بخشی و مراقبتی، آسایشگاهها.

16. تعمیرگاه های انواع خودرو، لوازم خانگی، الکتریکی و الکترونیکی.

17. فروشگاه های انواع قطعات و لوازم یدکی خودرو.

18. فروشگاه های انواع مصالح ساختمانی وآهن آلات.

19. کارگاه های صنعتی (مانند جوشکاری وتراشکاری و مشابه آن).

20. چاپخانه ها.

21. خشکشویی ها.

22. آرامستان ها.

23. عینک فروشی طبی.

24. تامین کنندگان مواد شیمیایی جهت عرضه مواد ضدعفونی و نیاز کارخانجات دارویی، بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و صنایع مختلف.

25. عرضه کنندگان ابزار و یراق مشتمل بر تامین کنندگان مواد و مصالح ایزوگام، قطعات پمپ و ابزار مورد نیاز صنایع.

26. فروشندگان و عرضه کنندگان قطعات و لوازم یدکی کشاورزی.

مشاغل گروه دو نیز عبارتند از:

1. بوستان ها و مراکز تفریحی.

2. پاساژ های سرباز و سربسته، بازار های سرپوشیده، مراکز خرید و فروش بزرگ در غیر موادغذایی و بازار های موقت.

3. بازار ها و نمایشگاه های فروش انواع خودرو، مراکز شماره گذاری اتومبیل.

4. باشگاه های ورزشی، سالن های بدن سازی؛ استخر های سرباز.

5. آرایشگاه های مردانه.

6. مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی.

7. مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان، تزیینات داخلی ساختمان.

8. مراکز فروش کادویی، اسباب بازی، لوازم التحریر.

9. مراکز فروش انواع پوشاک، کیف و کفش، خرازی، خیاطی.

10. آتلیه و عکاسی.

11. آژانس مشاور املاک.

12. خدمات چاپ دیجیتال.

13. مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، قهوه خانه ها بدون عرضه مواد دخانی.

14. قنادی و شیرینی پزی تر و خشک، خشبکار و شیرینی فروشی، آب میوه و بستنی فروشی و مشاغل مشابه.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1378

به "محدودیت&zwnjهای کرونایی در تهران و سایر شهر&zwnjهای کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدودیت&zwnjهای کرونایی در تهران و سایر شهر&zwnjهای کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید