عزم عراق برای تسریع فرایند اخراج تروریست های آمریکایی

به گزارش شاتر عکاسی، خبرنگاران، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: به نظر می رسد که تبعات و پیامدهای وخیم تجاوزگری های تروریست های آمریکایی در عراق که طی روزهای اخیر رخ داد، بسیار فراتر از آن چیزی است که سردمداران ایالات متحده آمریکا تصور آن را می کردند.

عزم عراق برای تسریع فرایند اخراج تروریست های آمریکایی

اخیراً اقشار مختلف عراق از مجلس گرفته تا احزاب و جریان های مختلف و شخصیت های سیاسی و همچنین دولتمردان این کشور مواضع قاطعانه ای را در قبال تجاوزگری تروریست های آمریکایی علیه حشد شعبی و همچنین تعرض آشکار آنها علیه شهر مقدس کربلاء، اتخاذ نموده اند؛ مواضعی که جملگی حاکی از آن است که فرایند اخراج تروریست های آمریکایی از خاک عراق بیش از پیش تسریع شده است. بر این اساس، ناگفته پیداست که در پی حماقت مجدد آمریکایی ها در عراق و علیه حشد شعبی، شمارش معکوس برای اخراج آنها از خاک عراق شروع شده است.

در همین ارتباط، گردان های حزب الله عراق تاکید نمودند که نیروهای مردمی این کشور باید با جدیّت برای بیرون راندن نظامیان اشغالگر آمریکایی کوشش نمایند. این گردان ها تأکید کردند: در حملات آمریکا به البوکمال و جرف النصر و دیگر مناطق، رزمندگان ما آسیبی ندیدند. ادامه این جنایات نیازمند مقابله با نقض حریم هوایی عراق برای جلوگیری از تجاوزات آمریکا است. از سوی دیگر، حسن سالم نماینده مجلس عراق تاکید نمود که اقدامات نظامیان آمریکایی در عراق به مثابه اعلام جنگ علیه این کشور است.

وی در ادامه اضافه نمود: آمریکایی ها مواضع نیروهای امنیتی عراق را هدف قرار دادند. سالم توضیح داد: ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد آمریکایی ها به دنبال تضعیف حشد شعبی و زمینه سازی برای ورود مجدد عناصر داعش به عراق هستند. وی تاکید نمود: ملت عراق از هر عملیاتی علیه نظامیان آمریکایی استقبال می نمایند.

این درحالی است که محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق نیز به اقدامات خصمانه آمریکا در این کشور واکنش نشان داد. وی در این خصوص گفت: حملات آمریکا به مواضع حشد شعبی نقض صریح حاکمیت ملی عراق است. الحلبوسی تأکید کرد: هدف قرار دادن فرودگاه کربلاء نیز معنایی جز نقض حاکمیت ملی عراق ندارد. رئیس مجلس عراق در ادامه گفت: دولت عراق می بایست با فعال سازی گزینه های دیپلماتیک در مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد جلوی این دست از تجاوزات علیه عراق را بگیرد.

افزون بر آنچه که گفته شد، وزارت خارجه عراق نیز سفیر ایالات متحده آمریکا در این کشور را در اعتراض به تجاوزگری های اخیر واشنگتن احضار کرد. تمامی این تحولات و واکنش ها جملگی حکایت از آن دارند که عزم اقشار مختلف عراق از مجلس گرفته تا دولت و احزاب و شخصیت های سیاسی مختلف برای تسریع در فرایند اخراج تروریست های آمریکایی بیش از پیش تقویت شده است. آمریکایی ها پیش از حماقت جدید و عظیم خود علیه حشد شعبی و کربلاء گمان نمی کردند که این اقدام پیغامدهایی از این دست برای آن داشته باشد.

اما تجاوز نظامی تروریست های آمریکایی به عراق به همین نقطه ختم نمی گردد، چرا که آمریکایی ها فرودگاه غیر نظامی و در دست ساخت کربلاء را نیز بمباران کردند. در پی این اقدام وحشیانه آمریکا، تولیت آستان مقدس امام حسین (ع) از تصمیم خود برای شکایت از دولت آمریکا در دادگاه های بین المللی اطلاع داد.

تولیت آستان مقدس حسینی (ع) در بیانیه ای اظهار داشت: حمله هوایی به فرودگاه کربلا یک تجاوزگری آشکار بود که هیچ توجیهی نداشت. تولیت از تمامی رسانه های داخلی و خارجی می خواهد تا این تجاوزگری را مستند نموده و با اطلاع از غیر نظامی بودن کامل فرودگاه حجم خسارت ها را نیز ثبت نمایند. در بیانیه تولیت همچنین آمده بود که این فرودگاه کاملاً غیر نظامی است و تولیت مقدس حسینی (ع) به همراه چند شرکت عراقی بر فرایند ساخت آن نظارت دارند. کادر مشغول به کار نیز غیرنظامیان عراقی هستند.

واقعیت آن است که انتخاب یک موقعیت جغرافیایی خاص توسط تروریست های آمریکایی برای تجاوزگری در عراق یعنی کربلاء و فرودگاه در دست ساختِ آن نمی تواند بی معنا و مفهوم باشد. انتخاب این موقعیت جغرافیایی یعنی کربلاء که یکی از نمادهای مقدسات عراق محسوب می گردد، در واقع با هدف اهانت و هتاکی به این مقدسات صورت پذیرفته است. آمریکایی ها از این رهگذر کوشش کردند این پیغام را به عراقی ها مخابره نمایند که مقدساتشان برای آنها از کوچک ترین اهمیتی نیز برخوردار نیست.

از آنجایی که فرودگاه در دست ساخت کربلاء تحت نظارت تولیت آستان مقدس حسینی (ع) و این تولیت نیز وابسته به مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق محسوب می گردد، کاملاً واضح و روشن است که تروریست های آمریکایی با نیت هتاکی به مقدسات عراق و ساحت مرجعیت، کربلاء را برای تجاوزگری شان انتخاب نموده اند.

تمامی این تجاوزگری ها درحالی است که بعضی از شخصیت های عراقی در داخل تا به امروز حاضر به محکومیت اقدام تروریست های آمریکایی نشده اند؛ مسأله ای که حتی اعتراض گروه های مقاومت را به دنبال داشته و آنها خواهان اتخاذ موضع صریح تمامی شخصیت های مختلف در قبال اقدامات قلدرمآبانه و تجاوزکارانه آمریکایی ها شدند.

در هر صورت، آمریکایی ها به خوبی می دانند که حشد شعبی نقش مهم، برجسته و تأثیرگذاری در فرایند مبارزه با تروریسم در عراق داشته و بدین ترتیب، تداوم موجودیت آن در عراق می تواند سرمنشأ دستاوردها و موفقیت های فراوانی در آینده این کشور باشد. از همین روی، تمام کوشش خود را برای ضربه وارد کردن به این گروه مقاومتی به کار بسته اند.

علیرغم این کوشش های مذبوحانه از سوی ایالات متحده آمریکا، به نظر می رسد که سلسله اقدامات بغداد مبنی بر اعتراض رسمی و علنی به آمریکایی ها و همچنین تصمیم آن برای شکایت از واشنگتن در مجامع بین المللی، مقدمه ای برای تسریع در فرایند اخراج تروریست های آمریکایی بر اساس مصوبه مجلس عراق، باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 895

به "عزم عراق برای تسریع فرایند اخراج تروریست های آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزم عراق برای تسریع فرایند اخراج تروریست های آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید