شورای نگهبان در آنالیز صلاحیت ها اعتماد ویژه ای به گزارش های ناجا دارد

به گزارش شاتر عکاسی، سخنگوی شورای نگهبان گفت: اعضای شورای نگهبان، اعتماد ویژه ای به گزارش های ارسالی نیروی انتظامی دارند و این گزارش ها را در کنار گزارش های سایر مراجع دیگر در فرایند آنالیز صلاحیت ها مدنظر قرار می دهند.

شورای نگهبان در آنالیز صلاحیت ها اعتماد ویژه ای به گزارش های ناجا دارد

به گزارش گروه سیاسی شاتر عکاسی، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز شنبه (23 آذر 1398) در نشست رؤسا و مدیران پلیس اطلاعات و امنیت کشور که در ستاد ناجا برگزار گردید با قدردانی از کوشش های بی وقفه پلیس به ویژه پلیس اطلاعات و امنیت گفت: همه اجزاء و ارکان نیروی انتظامی تعامل بسیار سازنده و خوبی با شورای نگهبان دارند.

وی با بیان اینکه امنیت مقوله ای است که هیچ کس نمی تواند آن را نادیده بگیرد، گفت: در نگاه اسلامی امنیت صندلی ویژه ای دارد؛ چراکه پیشرفت یک کشور و نظام در گرو داشتن امنیت پایدار است که این امنیت برای تک تک شهفرایندان بسیار حائز اهمیت است.

کدخدایی با اشاره به بخش هایی از نامه 53 امیرالمؤمنین علی (ع) به مالک اشتر که نیرو های مسلح و امنیتی را حصون رعیت، یعنی حصار ها و بارو های اطمینان بخش برای ملت ها دانسته است، گفت: در جمهوری اسلامی ایران نیز که برگرفته از همان تعالیم امیرالمومنین علی (ع) است، نیرو های امنیتی موجب آرامش و امنیت پایدار است تا جامعه بتواند جهت تعالی و کمال را طی کند.

وی اضافه نمود: البته در جوامع به اصطلاح مدرن نیز تأمین امنیت در جهت رسیدن به منافع مهم است، هرچند در اهداف غایی و نهایی با نظام اسلامی متفاوت باشند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان، نیروی انتظامی در جمهوری اسلامی را پیشخوان و پیشگام در تأمین امنیت دانست و توضیح داد: ناجا در عرصه های مختلف عمومی نظیر تأمین امنیت شهر ها و کنترل ترافیک با شهفرایندان سروکار دارد؛ از این رو باید قدردان زحمات آن ها باشیم.

وی با تأکید بر اینکه همیشه باید اقتدار ناجا حفظ گردد، اضافه نمود: بعضی اوقات در رسانه ها ادعا های ناصواب علیه ناجا نسبت داده می گردد که این درست نیست؛ شاید نقد های واردی وجود داشته باشد، اما نباید هرگز اقتدار ناجا مخدوش گردد و اگر شخص یا گروهی این کار را انجام دهند قطعاً گناهی نابخگرددنی مرتکب شده اند.

کدخدایی در ادامه، اعتمادسازی متقابل بین ناجا و مردم را به عنوان مولفه دوم مورد تأکید قرار داد و توضیح داد: پلیس جامعه محور با مشارکت مردم در تأمین امنیت کوشش می نماید که بحمدالله نیروی انتظامی از چنین پشتوانه مردمی برخوردار است.

وی صمیمیت و مهربانی را از دیگر ویژگی های پلیس مقتدر مردمی عنوان نمود و گفت: در عین حالی که پلیس باید مقتدر باشد و متخلفین از آن هراس داشته باشند، اما باید با مردم مهربان باشد که بر اساس گزارش ها، رفتار مدیران و کارکنان ناجا هم همین گونه است.

وی اضافه نمود: در اتفاقاتی که طی دو سال گذشته همچون سیل، زلزله و اغتشاشات اخیر رخ داد به وضوح می توان ویژگی های مزبور را در رفتار ناجا مشاهده کرد.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در ادامه سخنان خود به بحث انتخابات اشاره و گفت: در اکثر نظام های سیاسی جهان، انتخابات به عنوان یک روش برای رسیدن به نهاد های عالی یک کشور همچون مجلس، ریاست جمهوری و ... مطرح است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به این روش تصریح شده، اما با این تفاوت که انتخابات در کشور ما علاوه بر روش به یک ارزش ملی نیز تبدیل شده است.

وی اضافه نمود: انتخابات همیشه در نظام جمهوری اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده که در این مقطع، حساسیت آن دوچندان شده است و همه باید کوشش نمایند تا میزان مشارکت مردم همچون گذشته خوب باشد.

کدخدایی در همین زمینه به نقش پلیس در انتخابات اشاره نمود و با بیان اینکه ناجا در تأمین سلامت و مشارکت بالا در انتخابات، نقش بسزایی دارد، اضافه نمود: همه نظام های سیاسی جهان مدعی مراقبت از سلامت انتخابات خود هستند و با متخلفان انتخاباتی برخورد می نمایند. در کشور ما انتخابات، حزبی نیست اگرچه احزاب و گروه ها در انتخابات مؤثر هستند.

وی با بیان اینکه وجود شورای نگهبان برای پاسداری از رأی مردم است، گفت: در سال 88 دشمن و عده ای فریب خورده کوشش کردند انتخابات را ناسالم جلوه دهند، اما شورای نگهبان پاسدار رأی ملت بود؛ از این رو اگرچه ما نظام انتخاباتی حزبی نداریم، اما احزاب و افراد باید معیار های قانونی را بشناسند چراکه در هر انتخاباتی به صورت طبیعی یک عده پیروز و عده ای ناکام هستند، مهم این است که همه در سلامت انتخابات کوشا باشند.

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: این شورا هم در آنالیز صلاحیت ها و هم در فرایند نظارت بر اجرای انتخابات و پس از آن تمام کوشش خود را نموده و می نماید تا سلامت انتخابات حفظ گردد. در این مراحل نیز نقش و همکاری پلیس با شورای نگهبان بسیار مهم است. به طور مثال و طبق قانون در فرایند آنالیز صلاحیت ها، هم در هیأت های اجرایی و هم در هیأت های نظارت، گزارش های ارسالی نیروی انتظامی که یکی از مراجع چهارگانه است، نقش مشخص نماینده ای دارد که خدای نانموده فرد ناصالح و متخلفی وارد کارزار انتخابات نگردد که این امر همچون گذشته دقت مضاعف شما را می طلبد.

وی تأکید کرد: دبیر، اعضاء و کارشناسان شورای نگهبان اعتماد ویژه ای به گزارش های ارسالی نیروی انتظامی دارند و این گزارش ها را در کنار گزارش های سایر مراجع دیگر در فرایند آنالیز صلاحیت ها مدنظر قرار می دهند؛ از این رو باید دقت گردد که همگی این گزارش ها مستند باشد.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان اضافه نمود: الان فرایند آنالیز صلاحیت ها در هیأت های اجرایی شروع شده و آگاه هستم نیروی انتظامی از چند ماه قبل آمادگی لازم را برای ارئه گزارش ها داشته است که پس از اتمام رسیدگی به صلاحیت ها در هیأت های اجرایی، هیأت های نظارت شورای نگهبان رسیدگی به شکایات و نظارت بر آنالیز صلاحیت ها را بر اساس گزارش های مراجع قانونی انجام خواهد داد.

وی گفت: هیأت های اجرایی باید وفق قانون عمل نمایند، اما متأسفانه در بعضی مقاطع هیأت های اجرایی به وظایف خود به درستی عمل نکردند و بسیاری از افراد فاقد شرایط را تأیید صلاحیت کردند که البته با هوشیاری هیأت های نظارت، این افراد تأیید صلاحیت نشدند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: امیدواریم که در این دوره نیز فرایند آنالیز صلاحیت ها در هیأت های اجرایی با دقت انجام گردد و ناجا با ارسال گزارش های مستند به هیأت های اجرایی و نظارت موجبات برگزاری انتخابات سالم و پرشکوه را فراهم کند؛ چراکه همه وظیفه داریم از آرای مردم که حق الناس است حفاظت کنیم.

کدخدایی در ادامه گفت: معمولاً در ادوار گذشته بطور سنتی در بعضی حوزه های انتخابیه شاهد تنش هایی بوده ایم که در این میان حضور مقتدرانه پلیس و برخورد با متخلفین و آمادگی برای جلوگیری از تنش ها و ارسال گزارش آن به شورای نگهبان حائز اهمیت است. از طرف دیگر در بحث تبلیغات نیز ناجا با همکاری فرمانداری ها باید با تبلیغات غیرمجاز برخورد کند و اقدامات لازم را انجام دهد. از این رو چه در فرآیند آنالیز صلاحیت ها و چه در مراحل برگزاری انتخابات نقش پلیس بسیار مهم و اثرگذار است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث میزان مشارکت در انتخابات اشاره نمود و گفت: امروزه در بعضی کشور های اروپایی به میزان مشارکت مردم در انتخابات چندان توجهی نمی گردد به طور مثال در فرانسه مکرون با حدود 50 درصد به ریاست جمهوری رسید یا در انگلیس با اکثریت ساده ساده دولت تشکیل می گردد، اما در ایران میزان مشارکت از ابتدای انقلاب مهم بوده و هست.

سخنگوی شورای نگهبان از جمله عوامل مهم دخیل در مشارکت بالای مردم در انتخابات را شرایط سیاسی و مالی کشور عنوان نمود و متذکر شد: در نگاه رهبر معظم انقلاب و مردم مشارکت بالا اهمیت خاصی دارد، اما باید دید نقش نهاد ها در این پدیده مهم چیست.

وی در انتها گفت: دولت و قوه مقننه با کوشش برای بهبود مسائل معیشتی و مالی مردم و شورای نگهبان با عمل به مرّ قانون برای برگزاری سالم انتخابات و پلیس با تأمین نظم و امنیت جامعه، نقش بسزایی در افزایش مشارکت مردم در انتخابات دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 635

به "شورای نگهبان در آنالیز صلاحیت ها اعتماد ویژه ای به گزارش های ناجا دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای نگهبان در آنالیز صلاحیت ها اعتماد ویژه ای به گزارش های ناجا دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید