سوال از زنگنه در مجلس برای جریمه در قرارداد گازی با ترکمنستان ، وزارت نفت: جریمه نشدیم

به گزارش شاتر عکاسی، عضو هیأت رئیسه مجلس از به جریان انداختن سئوال از بیژن زنگنه وزیر نفت به دلیل جریمه هنگفت ایران در قرارداد گازی با ترکمنستان اطلاع داد.

سوال از زنگنه در مجلس برای جریمه در قرارداد گازی با ترکمنستان ، وزارت نفت: جریمه نشدیم

به گزارش شاتر عکاسی، سید محسن دهنوی عضو هیأت رئیسه مجلس و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: به دلیل نگرانی از هدر رفت منابع ارزی کشور در این اوضاع گرانی ها، درباره بی کفایتی وزارت نفت و جریمه هنگفت ایران در قرارداد گازی با ترکمنستان، سوال از زنگنه را به جریان انداختم. پیگیری مسئله را تا حصول کامل نتیجه و اطمینان از جلوگیری فاجعه ای مانند کرسنت ادامه خواهم داد.

  • وزارت نفت: جریمه نشدیم

این در حالی است که با وجود آنکه بعضی رسانه ها از محکومیت ایران به پرداخت خسارت 2 میلیارد دلاری به ترکمنستان خبر داده اند که پیگیری های خبرگزاری ایرنا نشان می دهد این عدد نه به عنوان محکومیت ایران در دادگاه بلکه بخش عمده آن مربوط به بدهی ایران به ترکمنستان برای واردات گاز از سال 86 تا 92 بوده است.

به گزارش ایرنا و بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت نفت، با وجود پیگیری های اجرا شده توسط شرکت ملی گاز ایران برای حل اختلافات اقتصادی بین طرفین به وسیله مذاکره، شرکت ترکمن گاز تصمیم به ارجاع اختلاف به داوری بین المللی گرفت.

در ادامه نیز تاکید شده که مطابق مفاد پیش بینی شده در قراردادهای فیمابین، موضوع به دیوان داوری بین ­المللی با مقر سویس ارجاع و مورد آنالیز نهاده شد. داوری در تاریخ چهارم تیر سال 99 رای خود را به دوطرف ابلاغ کرد.

وزارت نفت ایران افزوده که مطابق مقررات داوری، این رای از سوی هیچ یک از طرفین اختلاف قابل انتشار نیست، مگر با توافق طرفین.

در این جا ضروری است بر این نکته تاکید گردد که اساساً اختلاف تجاری بین شرکت ترکمن گاز و شرکت ملی گاز ایران صرفا یک اختلاف برای معین میزان دقیق بدهی به ترکمن گاز و مطالبات شرکت ملی گاز ایران بابت جرایم مربوط به کمیت وکیفیت گاز صادراتی ترکمنستان به ایران بوده است. لذا این دعوی تجاری برنده یا بازنده ندارد.

وزارت نفت ایران در ادامه تاکید نموده که انچه در خصوص رای صادره قابل بیان بوده این است که رای صادره دارای ابعاد و جوانب مختلفی است. در مواردی نظر شرکت ترکمن گاز و در مواردی هم نظر شرکت ملی گاز ایران پذیرفته شده است.

در ادامه آمده که تأکید می­ گردد به خلاف بعضی گزارش ­های رسانه ­ای، شرکت ملی گاز ایران، مشمول پرداخت هیچ جریمه­ ای نشده و اساساً درخواست ترکمن گاز اعمال جریمه نبوده که شرکت ملی گاز ایران در این رابطه محکومیتی داشته باشد. چنانکه گفته شد، بحث مطروحه در داوری فقط تدقیق رقم بدهی شرکت ملی گاز ایران به ترکمن گاز بابت گاز دریافتی از شرکت ترکمن­ گاز تا تاریخ قطع گاز و متقابلاً معین میزان جرائم متعلقه به شرکت ترکمن گاز بابت کمیت و کیفیت گاز تحویلی بوده است.

وزارت نفت ایران در ادامه با اشاره به اینکه به هرحال ما همیشه اعتقادمان بر حل مسایل و اختلافات به وسیله مذاکره بوده ولی ارجاع یک پرونده تجاری به داوری هم روشی متداول در تجارت بین المللیبرای حل و فصل اختلافات است، ادامه داده که امیدواریم با صدور این رای زمینه توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور دوست و همسایه فراهم شده باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1110

به "سوال از زنگنه در مجلس برای جریمه در قرارداد گازی با ترکمنستان ، وزارت نفت: جریمه نشدیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوال از زنگنه در مجلس برای جریمه در قرارداد گازی با ترکمنستان ، وزارت نفت: جریمه نشدیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید