سرنوشت نامعلوم مذاکرات قطر و احتمال دیدار اشرف غنی و ترامپ در آمریکا

به گزارش شاتر عکاسی، رئیس جمهور افغانستان به گفته یک منبع در دولت این کشور قرار است که در راس هیئتی برای دیدار با ترامپ در حالی به آمریکا سفر کند که حملات طالبان افزایش یافته و از سرنوشت مذاکرات قطر جزئیاتی منتشر نشده است.

سرنوشت نامعلوم مذاکرات قطر و احتمال دیدار اشرف غنی و ترامپ در آمریکا

به گزارش دفتر منطقه ای شاتر عکاسی، یک منبع در اداره امور ریاست جمهوری افغانستان گفته است که اشرف غنی اوایل هفته جاری در راس هیئتی به آمریکا سفر خواهد نمود.

به گفته خامه، هنوز ریاست جمهوری افغانستان سفر اشرف غنی به آمریکا را تایید ننموده است.

این در حالی است که از سرنوشت توافقنامه آمریکا و طالبان جزئیاتی در دست نیست و زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان در سفرش به کابل متن این توافق را تنها برای مطالعه به رهبران حکومت وحدت ملی نشان داد.

عدم دادن متن توافقنامه به اشرف غنی و عبدالله نشان داد که خلیلزاد و مقامات آمریکایی اعتمادی به دولت افغانستان ندارند.

از سوی دیگر نیز حملات مرگبار طالبان بویژه در ماه اخیر در پایتخت و دیگر ولایت های افغانستان افزایش داشته است.

توافق احتمالی آمریکا و طالبان نگرانی هایی را در کشورهای منطقه، دولت افغانستان و حتی مقامات آمریکایی برانگیخته است.

تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و تشکیل دولت موقت از مهمترین مواردی است که دولت اشرف غنی و بعضی سیاسیون این کشور را بیش از گذشته نگران نموده است.

حتی مجله تایم چاپ آمریکا در گزارش اختصاصی به نقل از مقامات ارشد آمریکایی، افغان و اروپایی نوشت:مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز به دلیل آنچه خطرات ناشی از این توافق خوانده شده از امضای آن خودداری نموده است.

اگر چه خلیلزاد در برنامه تلویزیونی طلوع گفت که پس از امضای این توافق آمریکا در یک بازه زمانی 135 روزه 5400 نفر از نیروهایش را از افغانستان خارج می نماید و این خروج ابتدایی به معنی تعطیل شدن 5 پایگاه نظامی آمریکا و تحویل این پایگاه ها به دولت افغانستان است اما یکی از مهمترین شروط طالبان همیشه در بیش از یک دهه گذشته خروج کامل نیروهای خارجی بوده است.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اخیرا با اشاره به عدم اعتماد به آمریکا گفت که در صورت عدم خروج همه نظامیان آمریکایی از جمله نیروهای اطلاعاتی این کشور از افغانستان، گفت وگوهای صلح به حالت اولیه باز خواهد گشت.

وی همچنین گفت که پس از توافق با آمریکا درباره برقراری آتش بس در مذاکرات بین الافغانی گفت وگو خواهیم کرد.

ارشناسان معتقدند؛ اگر واقعا آمریکا درباره خروج نظامیان خارجی از افغانستان با طالبان به توافق برسد در حالی که این گروه با آتش بس موافقت ننموده باشد دولت افغانستان در برابر طالبان بی دفاع باقی خواهد ماند.بنابر این انتظار هر چیز دیگری بجز صلح را می توان از مذاکرات آمریکا با طالبان داشت.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 321

به "سرنوشت نامعلوم مذاکرات قطر و احتمال دیدار اشرف غنی و ترامپ در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت نامعلوم مذاکرات قطر و احتمال دیدار اشرف غنی و ترامپ در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید