دسترسی به امکانات بهداشتی در پاندمی کرونا باید عادلانه باشد

به گزارش شاتر عکاسی، سلامت تن و روان، برای هر جامعه ای که قرار است در جهت توسعه همه جانبه گام بردارد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

دسترسی به امکانات بهداشتی در پاندمی کرونا باید عادلانه باشد

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، داشتن سلامتی موضوع مهمی است و یکی از دغدغه های هر فرد و هر جامعه ای محسوب می شود به همین دلیل بزرگداشت روز دنیای بهداشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ژوئن 1948، نخستین مجمع عمومی سازمان بهداشت دنیای با حضور کنندگان بیش از 61 کشور دنیا در ژنو تشکیل شد و 7 آوریل را به نام روز بهداشت نام گذاری کردند.

این رویداد برای نخستین بار در سال 1950 گرامی داشته شد و از آن زمان تا به امروز به مهمترین مناسبت بهداشتی روز دنیا تبدیل شده است.

در سال جاری و با وجود فراگیری ویروس کشنده کووید 19 در سطح دنیا، روز دنیای بهداشت بیشترین تمرکز خود را روی این امر قرار داده است که همه افراد از شرایط زندگی و کار مناسب برای داشتن سلامتی برخوردار باشند.

همچنین در این روز از رهبران دنیای خواسته می شود تا نابرابری های بهداشتی را کنترل کرده و اطمینان حاصل کنند که همه انسان ها در سراسر این کره خاکی، در هر زمان و مکانی به خدمات بهداشتی با کیفیت دسترسی داشته باشند.

محمدرضا توکلی دکتری روانشناسی و عصمت حیدری دکتری آموزش سلامت، در همین ارتباط متن پیام روز دنیای بهداشت را از ابعاد مختلف آن ترجمه کرده اند.

دنیای عادلانه تر و سالم تر برای همه

در روز دنیای بهداشت، 7 آوریل 2021، ما شما را به پیوستن به یک کمپین جدید برای ساختن دنیای عادلانه تر و سالم تر دعوت می کنیم. به زودی جزئیات بیشتری را در اینجا ارسال خواهیم کرد، اما چرا ما این کار را انجام می دهیم:

همانطور که در موضوع کووید 19 به اثبات رسیده است، برخی از افراد، کاملاً به دلیل شرایطی که در آن متولد می شوند، رشد می کنند، زندگی می کنند، کار می کنند و پا به سن می گذارند؛ می توانند زندگی سالم تری داشته باشند و نسبت به دیگران، دسترسی به خدمات بهداشتی بهتری داشته باشند.

در سراسر دنیا، برخی از گروه ها برای تأمین هزینه های زندگی خود با درآمد روزانه اندک تلاش می کنند، از نظر مسکن و تحصیلات ضعیف ترند و فرصت های شغلی کمتری دارند، نابرابری جنسیتی بیشتری را تجربه می کنند و دسترسی آنها به محیط های امن، آب و هوای تمیز، امنیت غذایی و خدمات بهداشتی، ناچیز یا غیر ممکن است. این منجر به رنج غیر ضروری، بیماری قابل اجتناب و مرگ زودرس می شود و به جوامع و اقتصادهای ما آسیب می رساند.

این نه تنها ناعادلانه است بلکه قابل پیشگیری است.

به همین دلیل ما از رهبران می خواهیم اطمینان حاصل کنند که همه افراد از شرایط زندگی و کار مناسب برای سلامتی برخوردار هستند. در عین حال ما از رهبران می خواهیم که نابرابری های بهداشتی را کنترل کنند و اطمینان حاصل کنند که همه مردم می توانند به خدمات بهداشتی با کیفیت در هر زمان و مکانی که نیاز دارند دسترسی داشته باشند.

بیماری کووید 19 به سختی به همه کشورها ضربه زده است، اما تأثیر آن در جوامعی که قبلاً آسیب پذیر بوده اند، بیشتر است. آنها بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند و احتمال دسترسی آنها به خدمات و مراقبت های بهداشتی با کیفیت کمتر می شود و عواقب نامطلوبی را در نتیجه اقدامات اجرا شده برای مهار همه گیری تجربه می کنند.

سازمان دنیای بهداشت متعهد است اطمینان حاصل کند که همه در همه جا، می توانند حق سلامتی را تحقق ببخشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1603

به "دسترسی به امکانات بهداشتی در پاندمی کرونا باید عادلانه باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دسترسی به امکانات بهداشتی در پاندمی کرونا باید عادلانه باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید