حمله نیروهای طالبان به شهر قندوز افغانستان

به گزارش شاتر عکاسی، به گفته مقام های محلی افغانستان، نیروهای طالبان حملات خود را از سحرگاه شنبه به شهر استراتژیک قندوز(کندز) شروع کردند. در سال های اخیر نیروهای طالبان بارها به این شهر حمله نموده اند تا اختیار آن را در دست بگیرند.

حمله نیروهای طالبان به شهر قندوز افغانستان

به گزارش یورونیوز، مقام های شورای ولایتی قندوز(کندز) هشدار می دهند که اگر نیروهای کمکی به شهر نرسند، قندوز برای بار سوم به دست طالبان سقوط می نماید.

درگیری های شدید میان نیروهای دولتی و طالبان طبق نوشته رسانه های افغانستان امروز شنبه (9 شهریور/سنبله) ادامه دارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی دولت اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در پیامی توئیتری گفت که نیروهای امنیتی در حال دفع حمله طالبان در بخش هایی از قندوز هستند و اولویت آن ها محافظت از غیرنظامیان است.

طبق نوشته خبرگزاری فرانسه، این حمله از چندین طرف و به طور همزمان در حدود ساعت یک نیمه شب به وقت محلی شروع شد. سید سرور حسینی سخنگوی پلیس قندوز به خبرگزاری فرانسه گفت: تا این لحظه هشت جنگجوی طالبان در شرق و غرب قندوز کشته شده اند.

وی اضافه کرد: جنگ همچنان ادامه دارد و نیروهای ضربتی در محل حاضر شده اند و در کوشش برای دفع حملات طالبان هستند.

همزمان در آماری متفاوت وزارت کشور افغانستان گفت که دست کم 34 نفر از نیروهای طالبان در عملیات زمینی و هوایی در سه منطقه قندوز کشته شده اند و عملیات پاکسازی در حال اجرا است.

به گزارش طلوع نیوزمقام های امنیتی قندوز، می گویند که از شروع نبرد تاکنون سه تن از نیروهای دولتی جان باختند، 11 نفر نیز زخمی و هشت نفر اسیر شده اند. مقام های افغانستان تاکنون درباره تلفات غیر نظامیان در این حمله اظهار نظری نکرده اند.

صبح امروز طالبان از چندین نقطه به شهر قندوز(کندز) حمله کرد. ما هم اکنون در این شهر هستیم و ساختمان های دولتی را یکی پس از دیگری در اختیار می گیریم.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز درباره این حمله گفت: چندین بخش مهم از قندوز به دست نیروهای ما افتاده است.

وی اضافه کرد:صبح امروز طالبان از چندین نقطه به شهر قندوز(کندز) حمله کرد. ما هم اکنون در این شهر هستیم و ساختمان های دولتی را یکی پس از دیگری در اختیار می گیریم.

برق و شبکه های مخابراتی در این شهر قطع شده است و ساکنان قندوز در خانه های خود پناه گرفته اند.

یکی از ساکنان محلی به خبرگزاری رویترز گفت: شهر کاملا خالی است. مغازه ها بسته است و مردم در شهر تردد ندارند. می توان صدای اسلحه های سنگین و سبک را در چندین نقطه شهر شنید.

مقام های دولتی در قندوز می گویند که نیروهای طالبان به دنبال پناهگاه هایی در داخل خانه های مردم قندوز هستند و این موضوع باعث می گردد که نیروهای افغان و ایالات متحده آمریکا نتوانند حملات هوایی انجام دهند. طبق گفته منابع رویترز، بعضی از نیروهای طالبان وارد بیمارستان اصلی شهر شده اند.

طالبان در آخرین کوشش خود در سپتامبر 2015 کنترل شهر قندوز را برای مدت کوتاهی در اختیار گرفت اما در آن موقع با پشتیبانی هوایی آمریکا نیروهای طالبان مجبور به عقب نشینی از این شهر شدند. از چهار سال پیش تاکنون، آن ها بارها کوشش کردند که این شهر را تصرف نمایند اما پیروز نشده اند.

  • شروع دوباره مذاکرات آمریکا با طالبان در دوحه پس از یک روز وقفه

همزمان با این حمله، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توئیتی دیگر نوشت: امروز ساعت 9 به وقت محلی دوحه، مذاکرات که دیروز آدینه متوقف شده بود بین تیم مذاکراتی طالبان و آمریکا از سر گرفته شده است.

در طول یک سال گذشته یک هیات نمایندگی طالبان در قطر در حال مذاکره با مقامات آمریکایی به منظور خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و سرانجام دادن به جنگ در این کشور هستند. مقامات طالبان هفته گذشته گفتند که دو طرف در نزدیکی رسیدن به توافقی نهایی قرار دارند.

  • واشنگتن پست: بولتون از حضور در نشست های مربوط به افغانستان حذف شد

از سوی دیگر روزنامه واشنگتن پست گفت که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا از حضور در نشست های مربوط به آینده افغانستان حذف شده است.

مقام های آمریکایی به این رسانه گفته اند که حذف بولتون اشتباهی نبوده است چراکه بولتون دشمن داخلی توافق صلح احتمالی با طالبان در افغانستان است.

طبق گفته این منابع، مخالفت های بولتون با مذاکرات صلح آمریکا با طالبان باعث عصبانیت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شده و وی خواسته است که مشاورش از این گفت وگوها دور باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 346

به "حمله نیروهای طالبان به شهر قندوز افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله نیروهای طالبان به شهر قندوز افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید