حدود 90 درصد از نمایندگان ردصلاحیت شده به دلایل غیر سیاسی تأیید نشده اند

به گزارش شاتر عکاسی، عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: حدود 90 درصد از نمایندگان رد صلاحیت شده به دلایل غیر سیاسی تأیید نشده اند.

حدود 90 درصد از نمایندگان ردصلاحیت شده به دلایل غیر سیاسی تأیید نشده اند

به گزارش گروه سیاسی شاتر عکاسی، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان طی مطلبی نوشته است: همانطور که پیشتر گفتم این روز ها اعضای شورای نگهبان در حال آنالیز شکایات داوطلبان از نتایج آنالیز صلاحیت ها هستند. پیش از این آنالیز صلاحیت داوطلبان در دو مرحله هیأت های اجرایی وزارت کشور و هیأت های استانی و هیأت مرکزی شورای نگهبان صورت گرفته و در واقع این مقطع، سومین مرحله آنالیز صلاحیت داوطلبان می باشد.

بسیاری از داوطلبانی که رد یا عدم احراز صلاحیت شده بودند در هنگام ثبت شکایت خود مدارک و مستنداتی را دالّ بر اثبات صلاحیت خویش ضمیمه نموده بودند که همه آن ها نیز در حال آنالیز و انطباق با مستندات پرونده هاست.

طبیعتاً در مرحله رسیدگی به شکایات مواردی که احیاناً اشتباه شده باشد، یا مدارک جدید، مستندات قبلی را مخدوش نماید، یا قابل اغماض باشد مورد تجدیدنظر قرار می گیرد و نتایج هیأت مرکزی تغییر می نماید. مواردی نیز که نتواند نظر هیات مرکزی را مخدوش نماید مورد تأیید قرار می گیرد.

من نیز در آنالیز پرونده ها تلاشم این بود که گزارش های غیر معتبر یا مخدوش را به هیچ عنوان ملاک قرار ندهم. حتی در مواردی که پرونده و یا مستندات آن ابهامی داشت با خود داوطلب تماس گرفتم و بدون معرفی، مندرجات در پرونده را از او سؤال کردم.

از داوطلبی که گزارش های سوئی در پرونده او درج شده بود خواستم سوء پیشینه خود را به دفتر نظارت استان تحویل دهد تا دلیلی برای تأیید صلاحیتش داشته باشم. همکاران ما نیز در ستاد دریافت شکایات تهران با مشاوره حقوقی به داوطلبان، برای تأیید صلاحیت آنان یاری می کردند. رویکرد شورا در این خصوص کاهش بی دلیل داوطلبان نیست.

این روز ها تعدادی از داوطلبان از جمله نمایندگان فعلی مجلس که در مراحل قبلی رد صلاحیت شده بودند به شورا می آیند. موارد پرونده شان با خود آن ها در میان گذاشته شد و آن ها اکنون می توانند دلایل را به اطلاع مردم برسانند.

حدود 90 درصد از نمایندگان رد صلاحیت شده به دلایل غیر سیاسی تأیید نشده اند و بار ها گفته شده شورای نگهبان به دلایل قانونی از اعلام عمومی دلایل منع شده، ولی هر داوطلبی که بخواهد می تواند مستندات و محتوای پرونده اش را با دیگران مطرح کند.

همچون روز های گذشته بعضی از این نمایندگان امروز نیز به شورا آمدند و مطالبشان شنیده شد و مستندات پرونده ها در اختیارشان گذاشته شد. اگر نسبت به بخش هایی از مستندات ایراد داشته باشند، آنالیز های بیشتری از سوی مراجع قانونی صورت می گیرد و در جلسات بعدی در کنار گزارش ها، مستندات مربوطه نیز عرضه می گردد. رد یا تأیید نمایندگان در حال شورای نگهبان اثری نمی نماید. مهم این است آنچه قانون می گوید عمل گردد. خواسته مردم همین است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 734

به "حدود 90 درصد از نمایندگان ردصلاحیت شده به دلایل غیر سیاسی تأیید نشده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود 90 درصد از نمایندگان ردصلاحیت شده به دلایل غیر سیاسی تأیید نشده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید