بیانیه مشترک مجلس اروپا و کنگره آمریکا علیه ترامپ

به گزارش شاتر عکاسی، ایسنا نوشت: رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا به همراه چند تن از شرکای اروپایی اش بیانیه ای مشترک منتشر و در آن حمله ترکیه به شمال سوریه را محکوم نموده و نسبت به تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از منطقه ابراز تاسف کردند.

بیانیه مشترک مجلس اروپا و کنگره آمریکا علیه ترامپ

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش پایگاه هیل، الیوت انگل، رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا به همراه همتاهایش در مجلس های اروپایی در این بیانیه مشترک گفت: ما روسای کمیته های امور خارجه مجلس های آلمان، فرانسه، انگلیس، مجلس اروپا و مجلس نمایندگان آمریکا به صورت مشترک به شدت حمله نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه را محکوم می کنیم. ما این حمله را یک تعرض نظامی و نقض حقوق بین المللی می دانیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما عمیقا نسبت به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه که بیانگر یک واقعیت برجسته دیگر در تغییر سیاست خارجه آمریکا در خاورمیانه و خاورنزدیک است ابراز تاسف می کنیم. این آشوب که به دنبال حمله ترکیه به وجود آمده احتمالا به ظهور مجدد تروریسم یاری می نماید و سال ها کوشش و سرمایه گذاری برای برقراری صلح و ثبات در این بخش از دنیا را متزلزل می نماید. به همین خاطر ما امیدواریم آمریکا مجددا مسئولیت خود را در سوریه برعهده بگیرد.

انگل پیشتر تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه و حمله ترکیه به این منطقه را محکوم کرد و قطعنامه ای در مخالفت با این اقدامات و لایحه ای را که تحریم های علیه ترکیه اعمال می نماید تالیف کرد اما انتشار یک بیانیه مشترک با همتایان خارجی برای یکی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا امری غیر معمول است.

این بیانیه توسط دیوید مک آلیستر، رئیس کمیته امور خارجه مجلس اروپا، نوربرت روتگن، رئیس کمیته امور خارجه مجلس آلمان، ماریل دوسرنز، رئیس کمیته امور خارجه مجمع ملی فرانسه و تام توگندات، رئیس کمیته امور خارجه مجلس عوام انگلیس امضا شده است.

ترامپ به خاطر تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه به شدت با انتقاداتی روبرو شده است؛ تصمیمی که راه را برای حمله ترکیه به نیروهای کرد سوریه هموار کرد.

این تصمیم ترامپ به عنوان اقدامی برای رها کردن نمودها محکوم شده است؛ نمودهایی که در مبارزه تحت رهبری آمریکا علیه داعش به شدت یاری کردند.

اما ترامپ روز دوشنبه بار دیگر از این تصمیم خود دفاع نموده و گفت: ما هرگز برای حفاظت از نمودها توافق نکردیم. ما به مدت سه سال و نیم الی چهار سال از آنها حمایت کردیم. ما هرگز توافق نکردیم که از نمودها تا آخر عمرشان محفاظت کنیم. کجاست توافق نامه ای که ما در آن گفته ایم تا آخر بشریت و تمدن در خاورمیانه خواهیم ماند و از نمودها حفاظت خواهیم کرد؟!

انگلس و همتایانش در بیانیه مشترکشان رها کردن نمودها را امری نادرست و اشتباه دانستند. آنها در این بیانیه گفتند: نیروهای سوریه دموکراتیک که شریک ما در ائتلاف بین المللی علیه داعش بودند به شدت به پیروز بودن مبارزه علیه داعش در سوریه که هنوز خاتمه نیافته یاری نموده و با این کار متحمل تلفات سنگینی شده اند.

این بیانیه همچنین از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این بلوک خواست تا مسئولیت خود را برعهده گرفته و در حل این درگیری یاری نمایند.

در این بیانیه آمده است: این جنگ وحشتناک مردم کشورهای ما را به شیوه عظیمی تحت تاثیر قرار می دهد، به همین خاطر ما به عنوان اعضای مجلس هایمان خود را موظف دانستیم تا موضع مشترکمان را صریحا اعلام کنیم. ما از تمامی احزاب و ملیت ها می خواهیم متحد شوند و تعهدمان را نسبت به ارزش ها، مسئولیت ها و منافع مشترکمان نشان دهند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 460

به "بیانیه مشترک مجلس اروپا و کنگره آمریکا علیه ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک مجلس اروپا و کنگره آمریکا علیه ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید