برای در امان ماندن از کرونا اصلا به این مکان ها نروید

به گزارش شاتر عکاسی، بهداشت نیوز/ گفتگویی اختصاصی با دکتر مینو محرز، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا انجام داده و نظر او را در رابطه با دلیل افزایش ابتلای جوانان به کرونا و تأثیر باز شدن بعضی اماکن و مشاغل بر افزایش مبتلایان به کووید 19 پرسیده ایم.

برای در امان ماندن از کرونا اصلا به این مکان ها نروید

چرا ویروس کرونا در بین جوانان افزایش یافته است؟!

او در ابتدا گفت: هر چه تعداد بیماران مبتلا به کرونا در جهان بیشتر شد، تظاهرات بالینی بیماران نیز نسبت به ابتدای شیوع این بیماری در چین نیز متنوع تر شد. مثلا الان دیده می گردد که بیماران علاوه بر تب و سرفه، با تظاهرات گوارشی، ریوی، عروقی و سکته مغزی، عصبی و پوستی مراجعه می نمایند.

وی در مورد افزایش ابتلای جوانان به کرونا هم اضافه نمود: تعداد ابتلای جوانان به کووید 19 بیشتر شده است زیرا در کوچه و خیابان و اماکن عمومی تعداد کمی از جوانان را می بینیم که مثلا ماسک بزنند یا پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند.

دکتر محرز ادامه داد: حتی بعضا می بینیم که با باز شدن رستوران ها، جوانان در کنار هم و بدون رعایت فاصله اجتماعی غذا می خورند و قلیان استفاده می نمایند و ساعات ها با هم به گپ و گفت می پردازند. در حالیکه این رفتارها بدترین عامل انتقال کرونا در جامعه است.

تعداد ابتلای جوانان به کووید 19 بیشتر شده است زیرا در کوچه و خیابان و اماکن عمومی تعداد کمی از جوانان را می بینیم که ماسک بزنند.

رستوران ها و باشگاه های ورزشی بدترین جا برای انتقال کرونا

همچنین این متخصص بیماری های عفونی گفت: هر کس که از خانه بیرون می آید باید ماسک بزند به خصوص در مترو و اتوبوس و وسایل نقلیه عمومی زیرا در این اماکن فاصله اجتماعی کمتر رعایت می گردد و ویروس به وسیله حرف زدن نیز حتی منتقل می گردد. حتی مسئولین مترو و ناوگان اتوبوسرانی باید از ورود افراد بدون ماسک جدا جلوگیری نمایند.

او با لحنی انتقادی اعلام کرد: من با باز شدن هیچ کدام از اماکن و مشاغل پر تردد موافق نیستم زیرا باعث اشاعه بیشتر بیماری می گردد مثلا در رستوران ها می بینیم افراد بدون ماسک و حداقل دو ساعت و با فاصله کم در کنار هم نشسته و غذا می خورند . هیچ چیزی بهتر از این اتفاق برای انتقال ویروس کرونا نیست!

وی در اینباره اضافه نمود: در باشگاه های ورزشی هم نمی توان با ماسک ورزش کرد، بنابراین اگر کسی می خواهد ورزش کند، می تواند صبح زود به پارک برود و با رعایت فاصله فیزیکی پیاده روی کند، بدود و هوای آزاد تنفس کند اما در این شرایط رفتن به باشگاه ها اصلا توصیه نمی گردد.

استخرها در چه صورت می توانند از انتقال بیماری جلوگیری نمایند؟

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا گفت: اگر قرار است استخرهای عمومی فعالیت داشته باشند، باید ظرفیت پذیرش خود را پایین بیاورند و تعداد زیادی را در هر سانس نپذیرند. درست است که در آب استخر، کلر هست اما چون نمی توان فاصله یک متر و نیمی را رعایت کرد، بنابراین افراد به وسیله تنفس بیماری را به راحتی به هم انتقال می دهند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: در کل در هنگام ورزش کردن تنفس عمیق زیاد می گردد و ویروس راحت تر وارد حلق شده و سرعت و شدت انتقال بالا می رود.

در ادامه محرز با بیان اینکه باز شدن اماکن عمومی دلیل بر مراجعه زیاد و مکرر به این امکان نیست، مطرح نمود: مردم بهتر است حتی الامکان به این مکان ها نروند زیرا آنچه من شخصا روزانه در سطح جامعه می بینم و نگران می شوم، عدم استفاده جوانان از ماسک و عادی شدن بیماری بین مردم است، طوریکه مردم فکر می نمایند همه چیز تمام شده است.

در باشگاه های ورزشی هم نمی توان با ماسک ورزش کرد، بنابراین اگر کسی می خواهد ورزش کند، می تواند صبح زود به پارک برود.

در آغاز موج دوم کرونا هستیم/ از مراجعه به مراکز درمانی نهراسید!

وی گفت: به هیچ وجه بیماری کرونا در جامعه فروکش نکرده و موج دوم کرونا آغاز شده و در صورت عدم رعایت مسائل بهداشتی، تعداد زیادی مبتلا و مرگ و میر خواهیم داشت و هر فرد موظف است مسائل بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کند.

همچنین دکتر مینو محرز گفت: متأسفانه معضل بدتر از کرونا در جامعه این است که عده ای از ترس کرونا دیگر پیگیر درمان و مراقبت های لازم بیماری های زمینه ای و قبلی خود نیستند. مثلا افراد دیابتی، فشار خونی ها یا حتی افراد نیازمند به جراحی های ضروری و حیاتی.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در آخر گفت:حتی اخیرا می بینیم که بیماران اینقدر دیر به اورژانس مراجعه می نمایند که همان جا بدحال می شوند. مردم باید بدانند که هیچ نگرانی ای در مراکز درمانی از بابت کرونا وجود ندارد و دستورالعمل های بهداشتی به بیمارستان ها داده شده و کافی است افراد در صورت مراجعه ماسک بزنند تا سریعتر بتوان مشکلشان را تشخیص داد و درمان کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1067

به "برای در امان ماندن از کرونا اصلا به این مکان ها نروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای در امان ماندن از کرونا اصلا به این مکان ها نروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید