انتقاد تند وزیر هادی؛ با توافق ریاض، اداره یمن به ائتلاف منتقل شد

به گزارش شاتر عکاسی، وزیر حمل ونقل دولت مستعفی یمن، توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن را به نوعی قیمومیت ائتلاف سعودی بر این کشور دانست و از آن بشدت انتقاد کرد.

انتقاد تند وزیر هادی؛ با توافق ریاض، اداره یمن به ائتلاف منتقل شد

به گزارش گروه بین الملل شاتر عکاسی، پس از چندین روز حدس بالاخره سه شنبه (دیروز) توافق ریاض میان دولت مستعفی یمن و نیروهای وابسته به امارات در عربستان سعودی امضا شد؛ توافقی که به موجب آن قدرت در عدن واقع در جنوب یمن بین ریاض و ابوظبی تقسیم شد.

بر اساس گزارش وبگاه رأی الیمن، صالح الجبوانی وزیر حمل ونقل دولت مستعفی یمن در انتقاد از تحمیل قیمومیت ریاض و ابوظبی بر جنوب یمن گفت، توافق ریاض، به ائتلاف سعودی مشروعیت داد تا اداره کشور یمن را بر عهده بگیرد.

وی که از ابتدا مخالفت خود را به توافق ریاض اعلام کرده بود، افزود: ائتلاف حمایت از دولت قانونی (دولت مستعفی) حالا خودش دولت قانونی شده و دولت قانونی (به ریاست عبد ربه منصور هادی) مانند (المجلس) الانتقالی به یکی از طرف های این دولت تبدیل شده است.

یکی از موضوعاتی که در توافق ریاض تکلیف آن تعیین نیست، مربوط به افرادی است که در حوادث اخیر عدن و دیگر استان های جنوبی یمن دست داشته اند. بحث و جدل در این باره میان سعودی، دولت مستعفی و امارات هنوز وجود دارد بویژه اینکه ریاض و ابوظبی می خواهند تمام این افراد را کنار بزنند.

از بارزترین این افراد احمد المیسری وزیر کشور و صالح الجبوانی وزیر حمل و نقل دولت مستعفی یمن است. هنوز تکلیف این دو وزیر دولت عبد ربه منصور هادی و حضور یا عدم حضور آنها در دولت آینده تعیین نیست.

در بند مربوط به این موضوع در پیش نویس توافق ریاض آمده است: تشکیل دولت تکنوکرات یا شایسته سالاران به نحوی که وزرای آن از 24 نفر تعدی نکند. رئیس جمهور این وزرا را پس از مشورت با نخست وزیر و طیف های سیاسی انتخاب می کند و 50 درصد کرسی های وزارتی را را حداکثر طی مدت 45 روز از امضای توافق به جنوبی ها (نیروهای وابسته به امارات) می دهد؛ باید شخصیت هایی انتخاب شوند که در هیچ اقدام جنگی یا تحریک آمیزی طی حوادث عدن، ابین و شبوه دست نداشته باشند.

در همین ارتباط، محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن و عضو شورای عالی سیاسی این کشور ساعاتی پس از امضای توافق ریاض بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب به این توافق واکنش نشان داد و آن را غیر یمنی خواند (جزئیات بیشتر).

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 553

به "انتقاد تند وزیر هادی؛ با توافق ریاض، اداره یمن به ائتلاف منتقل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد تند وزیر هادی؛ با توافق ریاض، اداره یمن به ائتلاف منتقل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید