اظهارات نماینده آمریکا از عدم پذیرش امارت اسلامی تا خلع سلاح طالبان در مذاکرات بین الافغانی

به گزارش شاتر عکاسی، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان گفت که حضور مجدد امارت اسلامی طالبان در افغانستان برای آمریکا پذیرفتنی نیست و چگونگی ادغام طالبان در نیروهای امنیتی و خلع سلاح این گروه در مذاکرات بین الافغانی احتمالی بحث خواهد شد.

اظهارات نماینده آمریکا از عدم پذیرش امارت اسلامی تا خلع سلاح طالبان در مذاکرات بین الافغانی

به گزارش دفتر منطقه ای شاتر عکاسی، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در یک گفت وگوی تلویزیونی اظهار کرد که طالبان و آمریکا به اصول یک توافق دست یافته اند.

خلیلزاد به طلوع نیوز گفت: روی کاغذ به توافق دست یافته ایم اما تا زمانی که رئیس جمهور آمریکا با آن موافقت نکند توافق نهایی نخواهد شد.

وی گفت: پس از امضای توافقنامه 5 هزار و 400 نفر از نیروهای آمریکایی طی یک بازه زمانی 135 روزه افغانستان را ترک خواهند کرد و درصورت امضای توافقنامه، طالبان نیز ملزم است که بلافاصله خشونت ها را در ولایت هایی کاهش دهد که نیروهای آمریکایی آنجا را ترک خواهند کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، خروج ابتدایی نیروهای آمریکایی به معنی تعطیل شدن 5 پایگاه نظامی آمریکا و تحویل این پایگاه ها به دولت افغانستان است.

خلیلزاد در گفت وگو با طلوع نیوز با تاکید بر اینکه هنوز توافقی امضا نشده است نیز گفت که پس از توافق، آتش بس برقرار نخواهد شد اما جنگ کاهش می یابد.

نماینده ویژه آمریکا در صلح افغانستان همچنین توضیح داد که این توافق بین آمریکا و طالبان بوده و ارتباطی به دولت افغانستان ندارد اما با این وجود جزئیات توافقنامه را برای مطالعه در اختیار غنی و عبدالله قرار داده است.

به گزارش رسانه ها خلیلزاد در دیدار با غنی نسخه توافقنامه با طالبان را در اختیار وی قرار داده تا در حضور خودش مطالعه کند و پیش از دیدار با دیگر مقامات افغان توافقنامه را از غنی پس گرفته و اجازه نداده تا این نسخه نزد رئیس جمهور افغانستان بماند.

وی با اشاره به مسئله برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز گفت: برای آمریکا صلح اولویت دارد و ما درباره برگزار نشدن انتخابات موضع خاصی نداریم اما نگرانی هایی درباره شفافیت انتخابات وجود دارد. به احتمال بسیار مذاکرات بین الافغانی پیش از انتخابات شروع خواهد شد اما در این مذاکرات انتظار پیشرفت زیادی نداریم.

خلیلزاد همچنین درباره مخالفت واشنگتن با بازگشت امارت اسلامی نیز گفت: آمدن دوباره امارت اسلامی در افغانستان اگرچه مسئله داخلی بین افغان ها است اما برای آمریکا پذیرفته نخواهد شد زیرا می خواهیم حکومتی بیاید که همه بر آن توافق نطر داشته باشند.

وی اضافه نمود: با این حال، طالبان دیگر طالبان گذشته نیست.

دیپلمات ارشد آمریکایی در رابطه با موضوع داعش نیز گفت: طالبان بدون ارتباط با آمریکا علیه داعش اعلام جنگ نموده است بنابراین با صلح طالبان و دیگر افغان ها و همکاری بین المللی داعش شکست خواهد خورد.

خلیلزاد همچنین در پاسخی درباره احتمال پایبند نبودن طالبان به تعهداتش به توافق نیز گفت: فرماندهی آمریکا تمام مسئولیت های خود را در افغانستان دارد و در صورتی که طالبان سبب گسترش گروههای تروریستی گردد یا با آنها مبارزه نکند، آمریکا تمام صلاحیت های خود را دارد و آمریکا دست خود را در مقابل طالبان نمی بندد.

وی درباره آینده طالبان در افغانستان گفت که چگونگی مبارزه طالبان با داعش مسئله داخلی افغانستان است و احتمالاً نیروهای امنیتی افغان تغییراتی خواهد آمد و طالبان نیز جزئی از نیروهای امنیتی خواهند شد و بحث خلع سلاح طالبان نیز در مذاکرات بین الافغانی مطرح خواهد شد.

خلیلزاد در حالی اعلام نموده که هیچ آتش بس رسمی در این توافقنامه گنجانده نشده است که شب گذشته حمله انتحاری طالبان در نزدیکی کمپ گرین ویلج دستکم 16 کشته و 119 زخمی برجا گذاشت.

به گفته این دیپلمات کهنه کار آمریکایی مسئله آتش بس به مذاکرات بین الافغانی بستگی دارد.

، .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 374

به "اظهارات نماینده آمریکا از عدم پذیرش امارت اسلامی تا خلع سلاح طالبان در مذاکرات بین الافغانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات نماینده آمریکا از عدم پذیرش امارت اسلامی تا خلع سلاح طالبان در مذاکرات بین الافغانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید